Pro Design
ProDesign
home Strona główna Wydarzenia Konkursy Konkurs dla projektantów na "Pamiątkę z Polski" w ramach projektu Nowy Folk Design

Wydarzenia - Konkursy

Nowy Folk Design

Konkurs dla projektantów na "Pamiątkę z Polski" w ramach projektu Nowy Folk Design

3 - 6.06 2009r.

Od 3-6 czerwca w Starej Drukarni w Poznaniu trwał pierwszy etap projektu "Nowy Folk Design" obejmujący wykłady, warsztaty dla projektantów, wystawy oraz konkurs na przedmiot dekoracyjny lub użytkowy inspirowany folkiem. Finałem projektu jest wernisaż wystawy prac konkursowych i ogłoszenie wyników, które odbędzie się 28 września o godz. 20.00 w Starej Drukarni podczas Światowych Dni Innowacji. Honorową przewodniczącą jury konkursu jest Li Edelkoort - światowej rangi trend forecaster, uznana przez magazyn Time za jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody, która podczas warsztatów wygłosiła wykład o trendach we wzornictwie. W czasie trwania warsztatów w Starej Drukarni prezentowana była wystawa fotografii Piotra Sikory i Piotra Bondarczyka ?Granice" pokazująca polską sztukę ludową w kontekście światowych etnicznych trendów i wielokulturowości. Autorem projektu "Nowy Folk Design" i fundatorem nagród w konkursie jest Pro Design, organizatorem wydarzenia Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, mecenasem marka Meble Vox. Finaliści konkursu otrzymali nagrody pieniężne o łącznej wartości 23 tysiące złotych, a ich projekty mają szansę na wdrożenie do produkcji.

W czerwcu projektanci uczestniczyli w wykładach - Li Edelkoort "Folk w designie" oraz dr Anny Weroniki Brzezińskiej "Tradycje polskiej sztuki ludowej, rzemiosł ludowych i rękodzieła" oraz w warsztatach tradycyjnych rzemiosł prowadzonych przez twórców i artystów ludowych. Uczyli się zabawkarstwa, rzeźbiarstwa, hafciarstwa, koronkarstwa, plecionkarstwa, wycinkarstwa, zdobnictwa. Wszystko po to, aby  wykorzystywać te umiejętności w tworzeniu nowych projektów. Podczas warsztatów ogłoszony został konkurs dla projektantów na Pamiątkę z Polski którego celem jest zaprojektowanie nowoczesnych przedmiotów funkcjonalnych zainspirowanych polskim folklorem, które w relacjach międzynarodowych mogą pełnić rolę prezentów. Wybrane projekty mają szansę na wdrożenie w 2009/2010r. do oferty Meble Vox (firma zapewniła pomoc technologiczną i wykonanie prototypów prac wybranych do finału konkursu).

Jury konkursu Nowy Folk Design obradowało w składzie: Li Edelkoort (honorowa przewodnicząca jury), prof. Bogumiła Jung (ASP Poznań), Zuzanna Skalska (trend watcher VanBerlo), Tomek Rygalik (projektant), Anna Weronika Brzezińska (etnolog UAM), Katarzyna Świeżak (redaktor Wysokie Obcasy), Jakub Jackowski (UMWW), Piotr Voelkel (Meble Vox), Anna Wróblewska (Meble Vox). Jury oceniało prace biorące udział w konkursie wg kilku kryteriów: sposób przedstawienia projektu, czytelność koncepcji, atrakcyjność rynkowa, oryginalność, innowacyjność, atrakcyjność wizualna, funkcjonalność, ergonomia, prezentacja i umiejętność uzasadnienia projektowego, kreatywność.

Celem projektu Nowy Folk Design jest rozwój i promocja polskiego designu w oparciu o tradycyjne rzemiosła i sztukę ludową. Jest to możliwe dzięki przekazaniu wiedzy i umiejętności przedstawicieli ginących zawodów młodym projektantom, a tym samym włączenie ich osiągnięć do współczesnego wzornictwa. W długofalowym rozumieniu projekt ma szansę stać się przełomem w szukaniu tożsamości polskiego designu.

Do ostatniego etapu konkursu zakwalifikowały się następujące projekty prezentowane na wystawie podczas Światowych Dni Innowacji w Starej Drukarni w Poznaniu:

  • Ola Szymańska "W rytmie folk" I miejsce
  • Ola Mirecka "Talerzyk", II miejsce
  • Karina Marusińska "Jakubki", III miejsce
  • Rozalia Lenartowicz & Zuzanna Wachowiak "KukuRyczka", wyróżnienie
  • Krzysztof Czajka "EtnoHeat"
  • Marcin Ebert "Dzwonki"
  • Basia Połczyńska "Pieróg"
  • Marzena Rusiłowicz "Chlebak"

Więcej informacji na: www.nowyfolk.pl

Nowyfolk wystawa1
Nowyfolk wystawa2
Nowyfolk wystawa3
Nowyfolk wystawa4
Nowyfolk wystawa5
Nowyfolk wystawa6
Nowyfolk wystawa6 1
Nowyfolk wystawa6 2
Nowyfolk wystawa6 3
Nowyfolk wystawa7
Nowyfolk wystawa8
Nowyfolk wystawa9
Nowyfolk wystawa10
Nowyfolk wystawa11
Nowyfolk wystawa12
Nowyfolk wystawa13
Nowyfolk wystawa14
Nowyfolk wystawa16
Nowyfolk wystawa17
Nowyfolk wystawa18
 

Wróć

Dodaj artykuł do:

RSS RSS Pro Design
RSS Poleć znajomemu
RSS Drukuj stronę

Poleć stronę znajomemu

*
Prosimy dodać 7 i 6.*
Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań