Pro Design
ProDesign
home Strona główna Wydarzenia Wystawy CELEBRITIES. Wernisaż Fotografia & Malarstwo. Monika Lisiecka & Mikołaj Obrycki

Wydarzenia - Wystawy

Wernisaż

CELEBRITIES. Wernisaż Fotografia & Malarstwo. Monika Lisiecka & Mikołaj Obrycki

14 listopada

Motywem przewodnim wystawy „Celebrities" są fotograficzne i malarskie interpretacje postaci świata kultury. Autorzy pracują na codzień nad różnymi projektami, spontanicznie wchodząc w dialog nad samym procesem twórczym stwierdzili, że ekspozycja dwóch środków wyrazu dotykających podobnych tematów jest niezwykle inspirująca. Mają w planach następne projekty. Pierwsza odsłona mająca miejsce 14 listopada 2009 roku z wernisażem w Starej Drukarni jest więc spotkaniem czarno-białego artystycznego dokumentu z figuratywnym, czerpiącym z różnych stylistyk, zindywidualizowanym malarstwem. Przez taką konfrontacje prace nabierają innych wartości i znaczenia. Punktem wspólnym jest potrzeba dzielenia się swoją wrażliwością z innymi, a fascynująca jest teatralność i zjawiskowość sytuacji i osobowości będących przewodnim motywem. Trzeba mieć odwagę, żeby robić „po swojemu", a media, których używają artyści ciągle ulegają zmianie i dewalucji. To co najważniejsze i co najbardziej przyświeca autorom w tym przypadku to dalsze nieustanne rozwijanie się przez działanie i wzajemną inspiracje. Ta wystawa prezentuje dwie indywidualności i ich dwa punkty widzenia mające na celu dodatkowo realną konfrontacje niektótych bohaterów prac w rzeczywistości wernisażu.

Spotkanie malarstwa z fotografią jak dwa żywe organizmy, które komunikują się ze swoich światów. To interpretacje rzeczywistości przetworzonej, zmieniającej kształt antropii. Podjęcie dyskusji na temat samego aktu twórczego kreuje konfrontacje filtrowania doświadczeń, przypadku i przemyślanych wizji. Zawieszony punkt wspólny promienieje wywołując reakcje w różnych kierunkach. Obiekty w konkretnej serii ustanawiają postawę zasadnicza jak układ figur w szachach na boisku gry zespołowej, a jednak indywidualnej. Idea walcząca o urzeczywistnienie, przedstawiająca swoiste pojedyncze wyobrażenia marzycieli. Maszyna sama siebie napędzająca z pierwotności świadomości podmiotu poznającego. Całokształt na warunkach subiektywnego piękna i estetyki wyznacza bieg kolejnych wartości i znaczeń. To próba utożsamienia środków wyrazu, ustanowienia teoretycznego wzorca metodologicznego pod pretekstem prowokacji do dzielenia się, do rozsiewania nasion dla audytorium z muzyką sfer krążącą dookoła środka świata w tle. Makrofizyka wzajemnych oddziaływań zjawisk... Spotkanie odkażające odwieczną walkę malarstwa i fotografii, które i tak obie służą wewnętrznej potrzebie zaspokojenia wyrażania. Wszystko utlenia się i redukuje w momencie porównania intensywności różnych części składowych frakcji, które nie muszą już emigrować. Frapują przez same zaistnienie obok siebie. Podejmują zorganizowaną akcję zmierzającą do wrzenia, do zwrócenia uwagi, że i tak jesteśmy z jednej grupy wyznaniowej. Repertuar utworów ułatwiający znalezienie rozpatrzenia sporu wystawia na afisz śmieszne dylematy w świecie gdzie dziełem sztuki bywa opakowanie płatków śniadaniowych. Jesteśmy jak korepetytorzy, którzy szukają kompasu, replikujący odbitki sensu i życia, relacjonujący obrazy i dźwięki z bezpośredniej obserwacji. Określony cykl ćwiczeń będących powtórzeniem przerobionego materiału wiąże się w pewną logiczną uporządkowaną całość. Ten system wypełniający przestrzeń i pewne zadanie to nic innego jak figiel w zamkniętej klinice własnych poszukiwań. To zmienne przebiegi elektryczne o częstotliwościach zawartych w paśmie kreacji.

Monika Lisiecka

 

patronaty: Chili ZET, Gazeta Wyborcza, Świat Obrazu, IKS

Maciej Maleńczuk, Justyna Steczkowska, Fisz, Emade, Waglewski, Poszpieszalski, Kora, Sipowicz, Lech Janerka, Świetlicki, Lech Majewski, Hania Banaszak, Urszula Dudziak, Mika Urbaniak, Ania Babiak, Filip Bobek, Staszek Sojka, Kasia Wilk, Szcześniak, Eleni.

Wystawa bedzie miala wernisaż w starej drukarni 14 listopada pod patronatem Fotogalerii.com.pl

Mlisiecka1
Mlisiecka2
Mobrycki1
Mobrycki2
   

Wróć

Dodaj artykuł do:

RSS RSS Pro Design
RSS Poleć znajomemu
RSS Drukuj stronę

Poleć stronę znajomemu

*
Prosimy obliczyć 9 plus 7.*
Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań