Pro Design
ProDesign
homeStrona główna Design Design Management Dobry przykład: ideo

Design - Design Management

Ideo

Dobry przykład: ideo

W lutym 1999 roku jedna z największych amerykańskich sieci telewizyjnych zaprezentowała działania grupy projektantów nazwanej przez Teda Koppela, redaktora ABC News, prawdopodobnie najbardziej innowacyjną firmą projektową na świecie. Tą grupą było IDEO.

ABC News rzuciło wyzwanie IDEO: mieli w pięć dni zaprojektować i skonstruować innowacyjny wózek sklepowy. Nie łatwe zadanie. W całych Stanach miliony widzów śledziły, co też multidyscyplinarny zespół IDEO wymyśli w swoim biurze w Palo Alto w północnej Kalifornii. Czy zdołają zdziałać cuda w tydzień i rozwiązać trudny problem projektowy, czy też blask innowacyjności zgaśnie w świetle kamer? To była loteria, ale IDEO się udało. Zespół nie tylko zbudował lepszy wózek sklepowy, ale pokazał też specyfkę swojego wyjątkowego myślenia stojącego w opozycji do korporacyjnej tradycji Ameryki. Dokument ABC News tylko potwierdził pozycję frmy jako najbardziej pracowitego, ambitnego i innowacyjnego biura lat 90. Dziesięć lat później sława i reputacja IDEO nadal rośnie, a projektanci wciąż na nowo defniują, czym jest design i jak nim zarządzać.

Mistrzowie elastyczności
Od 1991 roku, kiedy amerykański inżynier David Kelley wraz z angielskimi projektantami Billem Moggridge'em i Mikiem Nuttallem założył IDEO, frma oferuje nie tylko usługi dla biznesu, ale również ten biznes reformuje. Dążąc do obranego celu, IDEO cały czas na nowo określa model swojej działalności, kwestionuje dotychczasowe, wydawałoby się bezdyskusyjne, metody. Wszystko po to, by sprostać wymogom dynamicznie zmieniającego się rynku.

Niewiele organizacji stać na taką autokrytykę i gotowość do adaptacji w nowych warunkach. Kiedy w późnych latach 90. rozpoczynałem pracę nad książką IDEO: Masters of Innovation, bliżej poznałem tę frmę. Wówczas była to swoista konfederacja studiów projektowych. Obecnie struktura została zmieniona - IDEO jest tworzona przez zespół wyspecjalizowanych frm doskonale poruszających się w wielu sektorach, m.in. medycynie, edukacji i administracji publicznej.

Dziś w IDEO na całym świecie pracuje ponad 600 osób ? w Ameryce Północnej (Palo Alto, San Francisco, Boston, Nowy Jork i Chicago), Europie (Londyn i Monachium) oraz w Azji (Chiny, Korea i Japonia). Jak wyjaśnia współzałożyciel grupy Bill Moggridge, tylko 10% naszych pracowników to konkretni, wybitni specjaliści pracujący nad projektami. Cała reszta to kreatywne talenty, angażowane do poszczególnych zadań ze względu na swoje zdolności. To nam daje większą elastyczność i siłę.

IDEO wierzy w swoją strukturę opartą na zespołach i frmach - taka organizacja pozwala wykorzystywać zasoby tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. To rozsądne działanie w świecie, który tak bardzo się zmienił od czasów, gdy innowatorzy z Doliny Krzemowej potrzebowali ekspertyz projektowych po to, by zmieniać nowe technologie w produkty sprzedażowe. Do pierwszych sukcesów twórców IDEO należała mysz komputerowa dla Apple?a i pierwszy na świecie laptop, Grid Compass.

Nowe strategiczne czasy
Według Tima Browna, dyrektora generalnego IDEO, kiedyś wszystko było łatwiejsze dla projektantów. Biznes produkował, ludzie konsumowali, organizacje pozarządowe doradzały, rządy regulowały. Teraz frmy nie tylko produkują, ale również doradzają i współpracują ściśle z organizacjami pozarządowymi. Ludzie nie tylko konsumują, ale i współtworzą. Organizacje pozarządowe nie tylko doradzają, ale i zakładają frmy. A rządy nie tylko regulują, ale również ustanawiają społeczne przedsiębiorstwa. Na skutek tych przemian, wyjaśnia Brown, zarządzanie designem wymaga nowego, bardziej strategicznego podejścia.

Odpowiedzią IDEO na problemy współczesnego biznesu jest promocja koncepcji design thinking (myślenie projektowe). Podkreśla ona tradycyjne umiejętności intuicyjnego opowiadania, wizualizacji, modelowania. Koncepcja opiera się na dążeniu w nowym kierunku - by pomóc frmom zrozumieć strategie innowacyjne (co) i powody ich stosowania (dlaczego), a nie skupiać się wyłącznie na metodologii (jak) bez pogłębienia i zrozumienia istoty problemu. Design, zamiast spełniać rolę narzędzia handlowego i występować w niemej roli usługowej, może być głosem sumienia i katalizatorem pierwszych etapów procesu innowacji, zwłaszcza w powiązaniu z aspektami społecznymi i ekologicznymi.

Tim Brown podkreśla, że mała, ale znacząca część IDEO została osadzona w strategicznym myśleniu projektowym. Jako przykład podaje realizację dla Procter & Gamble - Swifer CarpetFlick. Obie frmy utworzyły wtedy specjalny zespół zajmujący się badaniami, projektowaniem, wdrażaniem strategii sprzedażowej. Możemy nadal być defniowani przez wytyczne projektowe, które cały czas otrzymujemy... Następny produkt, następna kampania reklamowa, następna kolekcja... Albo możemy projektowanie uczynić bardziej strategicznym, by stało się integralną częścią procesu ulepszania warunków życia ludzi - uważa Brown.

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/cytat_ideo.gif

Wspólny umysł
Byłoby jednak błędem opisywać IDEO jako znerwicowanego kameleona świata designu. Większość głównych zasad pokazanych przed 10 laty w dokumencie ABC News pozostała niezmieniona i tworzy fundament organizacji. IDEO powstało, by podjąć pionierskie wyzwanie połączenia różnych dziedzin: projektowania, inżynierii i nauk humanistycznych, pod parasolem innowacji, i kontynuuje doskonalenie się w tym kierunku.

Niezwykła struktura firmy oparta na kulturze zespołowej i wizualnie stymulującym otoczeniu, która pozwoliła jej sprzedawać przedsiębiorstwom nie tylko rezultaty procesów innowacji, ale i sam proces, nadal ewoluuje. Bill Moggridge określa transparentną przestrzeń projektową IDEO jako wspólny umysł. W IDEO nie ma indywidualnych biur. Kiedyś guru zarządzania Tom Peters napisał: Ze wszystkich frm, którym się przyglądałem i o których pisałem, IDEO jest jedyną, w której chciałbym pracować.

IDEO ma w swoim portfolio długą listę tysięcy produktów zaprojektowanych dla przemysłu na całym świecie. Ale nie tylko o produkty chodzi, równie ważne jest projektowanie doświadczeń, usług i interakcji. To przykład, że design jest czymś więcej niż tylko fzycznym wytworem.

Fascynuje mnie wewnętrzna potrzeba IDEO, by rozwijać spektakularne, wydawałoby się fantazyjne koncepcje, często na własny koszt. Ta zdolność do ponoszenia ryzyka i kreatywne myślenie wyznacza przyszłość takich dziedzin jak rozwój fotografi cyfrowej czy społecznych aspektów komunikacji bezprzewodowej.

Dziesięć lat temu ABC News przyszło do największej i najbardziej wpływowej frmy projektowej świata, żeby ta pokazała całą prawdę o sobie. Wtedy jednak kółka od wózka nie odpadły i nie zapowiada się, że nastąpi to dziś lub jutro.

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/jmyerson.jpgAutor artykułu:

Jeremy Myerson
dyrektor Centrum Helen Hamlyn oraz profesor na wydziale innowacji w Royal College of Art w Londynie. Jest autorem wydanej w 2001 roku przez Laurence King Publishing książki IDEO: Masters of Innovation.

 
Ideo foto2
Ideo foto3
Ideo foto4
Ideo foto5
Ideo foto6
Ideo foto7

Wróć

Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań