Pro Design
ProDesign
homeStrona główna Design Design Management Między biznesem a klientem

Design - Design Management

Między biznesem a klientem

Świat pokochał design. Od Azji po kraje Pacyfiku, od Europy po obie Ameryki, dobry design to dobry biznes. Dlaczego?

Kiedy zapytano sławnego amerykańskiego projektanta, Charlesa Eamesa, jakie są granice designu, ten odparł: Takie, jakie są granice problemów. W istocie, możliwości designu w zakresie rozwiązywania problemów są ogromne. Każdy wytwór człowieka zawsze zaczyna się od designu. A w biznesie każda działalność wymaga zarządzania. Istnieje wiele aspektów zarządzania designem: design rozumiany jako czynności w procesie projektowania (design jako proces) oraz design rozumiany jako namacalny rezultat (design jako produkt, usługa lub marka).

Zarządzanie designem jako proces
Zarządzanie designem najważniejszą rolę spełnia w procesie innowacji. Osoba zarządzająca designem opracowuje metody i kieruje badaniami, by uzyskać informacje o odbiorcach i ich potrzebach, a potem tworzy scenariusze i koncepcje. To właśnie jest myślenie projektowe, będące sercem innowacji. Zarządzający wspiera całą firmę w określeniu lub dopracowaniu jej strategii.

Według słownika Webstera, jedną z podstawowych definicji designu jest: plan, jak coś zrobić. Kluczowe słowa to: plan, coś i zrobić. Podstawowa koncepcja zarządzania designem dla innowacji wymaga rozwinięcia głębokiego zrozumienia, które pomoże zidentyfikowaćwyzwania i opracować wszystkie możliwości (innymi słowy, zaplanować), by stworzyć (zrobić) nowe rozwiązania (coś). Generalnie wymagane są badania obserwacyjne i etnografczne, wizualizacja idei i sprawna produkcja prototypów - wszystkie te techniki i metody są dobrze znane projektantom, jednak dla biznesmenów, menedżerów czy dyrektorów firm jest to często nowość. Kiedyś słyszałem, jak w Pixar Animation Studios cytowano Steve'a Jobsa - twierdził on, że najważniejsze jest niepowodzenie, które powinno nadejść jak najszybciej, by natychmiast zacząć poszukiwania lepszego rozwiązania. To jest przykład stosowania designu i myślenia projektowego jako procesu biznesowego i to rzeczywiście jest integralną częścią strategii Pixara. Osobiście uważam, że strategie oparte na designie mogą faktycznie stanowić główną korzyść dla firm.

Zarządzanie designem dla produktów, usług i marek
To właśnie design reprezentuje wynik: produkt, usługę lub markę. Osoba zarządzająca designem kieruje procesami i metodami badań i analiz, by osiągnąć cele założone w briefe projektowym. Dodatkowo funkcje zarządzania designem są często stosowane przy projektowaniu marek. Należy brać wtedy pod uwagę wszystkie charakterystyczne cechy ważne dla frmy i tak projektować, by marka była jasnym komunikatem i w pełni oddawała charakter, wartości i pozycję korporacyjną frmy, oraz by budować sensowne relacje z klientami.

Celem zarządzania designem na tym etapie j est koordynacja kontaktów między klientem a frmą, a przez to tworzenie bardziej rozpoznawalnego wizerunku frmy i bardziej wartościowych doświadczeń z jej klientami. W końcu wszyscy mamy więcej zaufania i pewności w bliskich i przejrzyście zdefniowanych kontaktach z organizacją niż wtedy, kiedy ten kontakt jest trudny. Design odgrywa również rolę w przypadku usług, które wymagają zaprojektowania i dobrego procesu zarządzania. Na końcu też otoczenie, architektura, miejsca pracy i sposób prezentacji naszych f rm stanowią dla klientów fzyczne doświadczenie marki. One również muszą być odpowiednio zarządzane.

Żeby uprościć myślenie o designie jako rezultacie, można użyć kilku kategorii. Tradycyjnie istnieje pięć głównych rodzajów designu rozumianego jako rezultat: produkty, komunikacja, informacja i interfejs, otoczenie i usługi.

Projektowanie produktu - produkty są z reguły najbardziej widocznymi i konkretnymi efektami działalności frmy. To dzięki nim rozpoznajemy frmę, mamy do niej określony stosunek i kształtujemy swoje oceny.

Projektowanie komunikacji równie ważna jest dobrze zaprojektowana komunikacja, odnosząca się do wszystkich elementów komunikacji wizualnej - od symbolu i identyfkacji po opakowania, reklamę, instrukcje czy wytyczne. Nie można zaniżać jej wagi, Bernard Shaw powiedział kiedyś: Problem z komunikacją to iluzja, jaką stwarza.

Projektowanie informacji i interfejsów wszyscy rozumiemy znaczenie projektowania informacji i jej funkcję - od interfejsów internetowych po interfejsy urządzeń, od oznakowania przestrzeni miejskiej po sposób zarządzania naszymi kontami w banku. Bez projektowania informacji współczesne społeczeństwo nie mogłoby funkcjonować.

Projektowanie otoczenia dotyczy wszystkiego - od markowego środowiska handlowego do salonów wystawienniczych, od wystaw do miejsc pracy, od architektury biurowej do mieszkalnej, projektowanie otoczenia ma ogromny wpływ na nasze życie prywatne i zawodowe.

Projektowanie usług staje się powoli wyspecjalizowaną dyscypliną. Wystarczy rozważyć wszystkie te usługi, od procesów bankowych po restauracje, od szpitali po urzędy, od hoteli po frmy przewozowe - wszystko jest wszak zaprojektowane. Pytanie tylko, czy określone usługi są zaprojektowane dobrze, czy też po prostu są, jakie są?

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/cytat_zarzadzanie.gif

Zarządzanie designem dla strategii biznesu
W tym wypadku również można znaleźć szeroką interpretację pojęcia strategii. Webster's określiłby to słowo jako uważny plan lub metodę albo jako sztukę wy myślania lub stosowania planów. Nie jest trudno zauważyć podobieństwa między designem a strategią. Jednak w dzisiejszych frmach departamenty strategiczny i projektowy są najczęściej osobnymi działami. Hartmut Esslinger, założyciel sławnego biura Frog Design, stwierdził ostatnio: Biznesmeni są z Marsa, projektanci są z Wenus. W sumie nie odbiega to za bardzo od prawdy, jednak naszym wyzwaniem podczas tworzenia strategii projektowych jest połączenie tych dwóch osobnych światów w jeden: zarządzanie designem. Te dziedziny mają te same podstawy, ich wspólnym celem jest wypełnienie zadań biznesowych. Zatem strateg i projektant, każdy rozumiejący cele i założenia biznesu, mogą razem tworzyć potężny i silny zespół. Nikt nie oczekuje od stratega, by stał się projektantem, ale nie jest niemożliwe, by projektant zaczął się zajmować tworzeniem strategii. To jest właśnie jedna z ról zarządzania designem: wprowadzenie designu i myślenia projektowego do frm i organizacji, do pomocy w tworzeniu i rozwoju strategii korporacyjnych.

Zarządzanie designem ku Triple Bottom Line
Najlepiej styczność strategii i designu widać wówczas, kiedy frmy opierają swój sukces na wskaźnikach Triple Bottom Line (wynik ekonomiczny, wpływ na środowisko oraz wpływ na otoczenie społeczne). Jestem przekonany, że żadna inna dyscyplina ani funkcja w biznesie nie mają większego potencjału, jeśli chodzi o wpływ na wskaźniki Triple Bottom Line, jak właśnie design. Osiągnięcie oczekiwanych wyników jest najważniejszą rolą zarządzania designem i strategii projektowych.
Rozważając znaczenie designu jako procesu, a również jako otoczenia, wyrobu czy usługi, śmiało można stwierdzić, że liczba jego zalet jest właściwie nieograniczona.

Funkcje zarządzania designem
Podsumowując, zarządzanie designem pełni strategiczną i operacyjną rolę, oferując wyjątkowe i specyfczne korzyści
dla biznesu. Na poziomie strategicznym, gdzie design ma największe znaczenie, zarządzanie ma na celu:

 • rozwiązywanie problemów biznesowych;
 • wizualizowanie przyszłych scenariuszy;
 • umożliwianie wdrożenia innowacji;
 • osiągnięcie strategicznych zamierzeń;
 • dbanie o coraz lepszą reputację korporacji.

Na poziomie operacyjnym, jako tradycyjne zarządzanie designem, te funkcje są bardziej pragmatyczne i obejmują:

 • procesy projektowania, od integracyjnych po biznesowe;
 • organizację departamentu projektowania i personelu;
 • projektowanie i strategie sprzedaży;
 • projektowanie budżetu;
 • procesy kreatywne i projektowe;
 • pracę projektową.

Nie da się podważyć znaczenia zarządzania designem, zwłaszcza jeśli się bierze pod uwagę projektowanie strategii dla dużych i małych frm, które dzięki temu mogą zbudować swój silny i wyrazisty wizerunek oraz umocnić pozycję. Patrząc szerzej, pracownicy firm powinni zdawać sobie sprawę, że ich działania mają wpływ nie tylko bezpośrednio na ich własne wyniki ekonomiczne i zyski czy na klienta, ale i na otoczenie społeczne oraz na środowisko naturalne i architekturę.

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/tlockwood.jpgAutor artykułu:

Thomas Lockwood PhD
prezes Design Management Institute w Bostonie

 

Wróć

Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań