Pro Design
ProDesign
home Strona główna Wydarzenia Konferencje Powstaje Wielkopolskie Centrum Designu

Wydarzenia - Konferencje

Aktualnośassa

Powstaje Wielkopolskie Centrum Designu

31.05.2010r.

1 czerwca rusza remont Starej Drukarni przy ul. Zwierzynieckiej
w Poznaniu. Dzięki środkom unijnym przyznanym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego
z WRPO i 40 procentowemu udziałowi własnemu spółki Pro Design, w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku Starej Drukarni powstanie Wielkopolskie Centrum Designu.

Jego głównym celem będzie podniesienie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw sektora kreatywnego.

Przyznane dofinansowanie zostanie przekazane na podstawie umowy Pro Design z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

 

Światowe dni innowacji

W ramach tego porozumienia obie strony zobowiązują się współpracować w zakresie promocji i rozwoju szeroko rozumianego sektora designu w Wielkopolsce. Realizując te postanowienia Pro Design utworzy Wielkopolskie Centrum Designu, zgodnie z umową na dofinansowanie projektu, w ramach którego powstaną: inkubator sektorów kreatywnych, park technologiczny związany z designem, centrum szkoleniowo-doradcze w obszarze designu. Tworzone Wielkopolskie Centrum Designu będzie wspierać Urząd w zakresie koordynacji wszelkich inicjatyw służących rozwojowi sektora designu w regionie m.in. działań edukacyjnych, promocyjnych oraz informacyjnych. Z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zobowiązuje się m.in. ująć w strategii rozwoju województwa sektor designu jako kluczowy dla regionu, warunkujący poprawę pozycji konkurencyjnej Wielkopolski.

Przetarg na wykonanie projektu architektonicznego Centrum wygrała  Pracownia Projektowa Mariusz Wrzeszcz. Z uwagi na zabytkowy charakter budynku projekt był konsultowany z miejskim konserwatorem zabytków. Bryła budynku nie zostanie zmieniona, dzięki czemu Stara Drukarnia zachowa swój XIX-wieczny charakter.

Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest Mostostal Warszawa oddział Poznań, za roboty instalacyjne odpowiada firma Euroklimat z Poznania, elektryczne Mercury Engineering Warszawa oddział Poznań. Zakończenie prac remontowo-budowlanych jest zaplanowane na październik 2011 roku.

Celem Wielkopolskiego Centrum Designu będzie rozwój i podniesienie konkurencyjności wielkopolskich przedsiębiorstw sektora kreatywnego reprezentowanego głównie przez mikro i małe przedsiębiorstwa oraz przedstawicieli tzw. wolnych zawodów. Wielkopolskie Centrum Designu będzie pełniło rolę inkubatora przedsiębiorczości, ośrodka szkoleniowo-doradczego i parku technologicznego. W atrakcyjnej lokalizacji, w sercu miasta powstaną doskonałe warunki do dynamicznego rozwoju firm sektora kreatywnego w Wielkopolsce, gdzie będą mogły świadczyć swoje usługi dla biznesu.


Wielkopolskie Centrum Designu będzie dostarczać:

  • kompleksowych i wysokospecjalistycznych usług w zakresie zarządzania designem,
  • doradzać w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej,
  • dostarczać wiedzy z zakresu projektowania,
  • zapewniać dostęp do innowacyjnych usług niezbędnych do rozwoju, wejścia na nowe rynki, poszerzeniem oferty produktowej i podniesieniem konkurencyjności firm,
  • zapewniać dostępem do profesjonalnego parku maszynowego.


Przez ostatnie półtora roku Stara Drukarnia stała się już ważnym miejscem spotkań designu i sztuki w Poznaniu. W jej budynku zrealizowany został wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Pro Design - warsztaty dla projektantów „Nowy Folk Design" z udziałem artystów i rzemieślników ludowych oraz konkurs na gadżet inspirowany folkiem „Pamiątka z Wielkopolski" pod honorowym patronatem Li Edelkoort.

Ponadto, Stara Drukarnia gościła dwukrotnie wystawy organizowane przez Urząd Marszałkowski w ramach Światowych Dni Innowacji. W 2008 roku była to wystawa pt.: „Design = Innowacja", a w 2009 roku „Wielkopolska Aleja Kreacji".

W Drukarni odbywały się także wystawy dyplomów studentów ASP, liczne wydarzenia artystyczne - wystawy sztuki współczesnej w ramach Mediations Biennale, wystawy fotografii młodych artystów, spektakle teatralne w ramach Festiwalu Teatralnego Malta  i inne.

O realizacji projektu podczas konferencji prasowej  na MTP mówili Ewa Voelkel - Prezes Pro Design oraz Joanna Waligóra, Zastępca Dyrektora  Departamentu Gospodarki UMWW. Ideę powstania School of Form przybliżyli natomiast   Li Edelkoort - dyrektor artystyczna School of Form, dr hab. Hanna Mamzer - menedżer projektu oraz Piotr Wróblewski,  koordynator projektu.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego po raz drugi, wspólnie z MTP, włączył się w organizację trwającego od 27 do 30 maja wydarzenia arena Design -przedsięwzięcia dedykowanego współczesnemu wzornictwu i architekturze, kładącemu szczególny nacisk na związki szeroko pojętego projektowania z biznesem. Ideą arena Design jest stworzenie platformy dialogu i współpracy dla przedsiębiorców, projektantów i architektów. Na nasze zaproszenie Li Edelkoort - światowej rangi autorytet ds. trendów w 28 maja 2010 w godzinach  wygłosiła  wykład „WE ARE FAMILY: design and lifestyles for the future" na temat światowych trendów w designie. 

Przestrzeń arena DESIGN podzielona jest na pięć stref: FORUM, TOP DESIGN, KREATYWNI, EDUKACJA i WIEDZA. Każda z nich daje uczestnikom szerokie możliwości prezentacji produktów oraz osiągnięć w zakresie wzornictwa przemysłowego oraz architektury.

Serdecznie zapraszamy na stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w strefie Kreatywni, na którym prezentowane są prace laureatów konkursu Nowy Folk Design zorganizowanego przez UMWW w 2009 roku.

Wydarzenia w ramach arena Design odbywają się w dniach 27-30 maja 2010 roku w pawilonie 7 Międzynarodowych Targów Poznańskich.  

 

Zdjęcia są własnością Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Centrum1
Centrum2
Centrum3
Centrum4

Wróć

Dodaj artykuł do:

RSS RSS Pro Design
RSS Poleć znajomemu
RSS Drukuj stronę

Poleć stronę znajomemu

*
Prosimy obliczyć 3 plus 3.*
Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań