Pro Design
ProDesign
home Strona główna Wydarzenia Konferencje Światowe dni innowacji w Wielkopolsce

Wydarzenia - Konferencje

Aktualnoassa

Światowe dni innowacji w Wielkopolsce

8.09 - 12.09.2008r.

W ramach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ŚWIATOWYCH DNI INNOWACJI Pro Design współtworzył program:

- międzynarodowej konferencji DESIGN = INNOWACJA, w dn. 11.09
- warsztaty z Design Management INTEGRACJA WOKÓŁ PRODUKTU w dn. 12.09

W walce o rynek coraz większą rolę odgrywa design. W czasie naszej konferencji można było zobaczyć, że inwestowanie w design = we wzornictwo, to najszybsza droga do osiągnięcia wartości dodanej produktu, marki czy brandu oraz efektywny sposób na wyróżnienie się spośród swoich konkurentów.

Od kilku lat radykalnie zmienia się sytuacja na polskim rynku i firmy które do tej pory nie stosowały wzornictwa, zaczynają szukać dla siebie nowych rozwiązań. Relokacja produkcji w wielu branżach do Azji, konieczność szukania nowych rynków zbytu, coraz większa konkurencja, tworzone nowe regulacje prawne (koniec bezkarnych plagiatów), coraz lepiej wyedukowany klient, coraz nowocześniejszy park maszynowy, w naturalny sposób stają się bazą pod stosowanie wzornictwa.

Światowe dni innowacji

Design i innowacja są ze sobą integralnie związane. To innowacyjna strategia zarządzania i wdrażania nowych produktów, nowoczesne technologie i innowacyjne metody badawcze. To wyprzedzanie konkurentów dzięki długoterminowym scenariuszom przyszłości marki, trendom, strategii rozwoju oraz innowacyjności konceptów. To innowacyjne podejście do produktu np. w eco-designie. To wzmacnianie konkurencyjności regionów i miast poprzez design. O tym wszystkim była mowa na n konferencji.

Wśród zaproszonych prelegentów dominują praktycy - wybitni specjaliści w dziedzinie designu z USA, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Szwecji i Polski.

 

Konferencja
DESIGN = INNOWACJA

program


10.00-10.15
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Leszek Wojtasiak
Otwarcie konferencji

10.15-10.55
Dr Thomas Lockwood, Prezes Design Management Institute, Boston USA
Design w businessie (strategia & zarządzanie)

10.55-11.40
Zuzanna Skalska, Trendwatcher VanBerlo Strategy & Design, Holandia
360 stopni - inspiracja bez granic (trendy, innowacje, nowe technologie)

11.40-12.00
Karen Blincoe, Dyrektor Schumacher College, Wielka Brytania & ICIS Center, Dania
Potencjał designu w kształtowaniu społeczeństwa przyszłości

12.00?12.20
Alastair Fuad-Luke, design consultant, Wielka Brytania
Światowe trendy - korzyści dla firm stosujących eco-design

12.20-12.40 przerwa na kawę

12.40-13.00
Marek Bańczyk (Instytut I.K.E.R./Metropolia), Dr Marcin Chłodnicki (Akademia Ekonomiczna w Poznaniu)
Po co człowiekowi design? Perspektywa ekonomiczna.

13.00-13.25
Schattdecor, Niemcy (polskie przedstawicielstwo)
Ludzie, jakość, design - innowacyjna strategia zarządzania

13.25-13.50
Tomek Rygalik, projektant, Royal College of Art w Londynie
Innowacyjne metody badawcze w procesie projektowym (case study)

13.50-14.10 przerwa na kawę

14.10?14.40
Zuzanna Skalska, Trendwatcher VanBerlo Strategy & Design, Holandia
Północna Brabancja- Europejska Dolina Krzemowa (design & technologia)

14.40?15.10
Silke Claus, Internazionale Design Zentrum Berlin, Niemcy
Kreatywna Metropolia Berlin - wzmacnianie innowacji poprzez design

15.10-15.35
Christer Ericson, Dyrektor Szwedzkiej Fundacji Przemysłowej na Region Północny, Design hub MedTech, Vasternorrland, Szwecja
Design jako silne narzędzie dla rozwoju regionalnego

15.35-15.40 Lunch i zakończenie konferencji

 

Warsztaty Design Management
INTEGRACJA WOKÓŁ PRODUKTU

program


Prowadzący: Tomek Rygalik

Warsztaty: Praktyczny, intensywny, jednodniowy kurs związany z design management (na bazie warsztatów robionych przez Tomka Rygalika w USA). Warsztaty będą świetną okazją do zdobycia nowych doświadczeń związanych z kreatywnym myśleniem o produkcie. W praktyce będzie można się zmierzyć z różnymi sposobami podejścia do produktu, budować wspólnotę biznesową na zasadzie łączenia interesów. "Dobry design management cechuje otwartość, elastyczność i swobodne łączenie umiejętności z różnych dziedzin wpływających na konsekwentne budowanie marki i jej tożsamości, manifestującej się w oferowanych produktach, relacjach z klientem i sposobie zarządzania organizacją." - Tomek Rygalik

Dla kogo: różne osoby z firm mające wpływ na decyzje związane z produktem, w tym product managerowie, specjaliści ds. rozwoju produktu, pracownicy działu marketingu, kadra zarządzająca, właściciele; także projektanci.

Branże: różne
Praca: w grupach

 

Prelegenci


Dr Thomas Lockwood
Prezes Design Management Institute w Bostonie w USA. Posiada wieloletnie doświadczenie związane ze strategicznym zarządzaniem designem, zdobyte na managerskich stanowiskach w różnych firmach, jak i w ciągu 10 lat praktyki we własnej firmie konsultingowej. Zanim objął stanowisko prezesa DMI pracował jako global brand & design manager w Storage Tek i Sun Microsystems. Na Univeristy of Westminster w Londynie obronił pracę doktorską z innowacyjnego zarządzania designem. Jest często zapraszany do jury prestiżowych konkursów oraz rad ekspertów związanych z designem na całym świecie.

Zuzanna Skalska
Studiowała wzornictwo w Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii. Przez wiele lat pracowała jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii studia projektowego Philips Electronics. Od 7 lat pracuje jako Trendwatcher w VanBerlo Strategy & Design. Jej obecna praca polega na stałym monitorowaniu rynku większości branż przemysłu. Corocznie odwiedza ponad 25 międzynarodowych targów na świecie. Swoją wiedzę wykorzystuje do budowania strategii marek/produktow oraz jest autorem specjalistycznych raportow o trendach. Produkty, przy których pracowała zdobywają najważniejsze światowe oskary designu. Zuzanna jest członkiem zarządu Dutch Design Week Eindhoven oraz wykładowcą na Politechnice TU/e na Wydziale Wzornictwa Przemyslowego.

Karen Blincoe
Projektantka I wykładowca. W latach 90-tych prowadziła studio graphic design w Londynie, przez kilka lat pełniła także funkcję szefa Instytutu Komunikacji w Danish Design College. Obecnie dyrektor Schumacher College w Wielkiej Brytanii. Inicjator i dyrektor programu DEEDS, założyciel oraz dyrektor Międzynarodowego Centrum Innowacji & Sustainability w Danii (ICSIS) w którym rozwijane są edukacyjne modele dla projektantów i architektów w oparciu o design ekologiczny i innowacje. Światowej rangi konsultant w dziedzinie eco-designu.


Alastair Fuad - Luke
Konsultant w zakresie designu odpowiedzialnego i wykładowca. Autor międzynarodowego bestsellera "Podręcznik eco-designu" (2005). Łączy pracę konsultanta dla businessu z wykładami z zakresu designu produktu w University College  for the Creative Arts w Farnham w Wielkiej Brytanii.  Pasjonat eco-designu, popularyzator, członek zarządu New York SlowLab.

Tomek Rygalik
Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej, a następnie wzornictwo przemysłowe w PratInstitute w Nowym Jorku, gdzie otrzymał nagrodę the Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie designu. Po studiach pracował w kilku firmach projektowych w Nowym Jorku. Był konsultantem m.in. w Kodaku, Polarioid, MTV, Uniliver, DuPont. Po ukończeniu studiów w Royal College of Art w Londynie Tomek Rygalik otworzył własne studio projektowe i został pracownikiem naukowym RCA. Jego prace były prezentowane w galeriach i na wystawach w Londynie, Mediolanie, Nowym Jorku, Monachium, Walencji i Tokio. Jest laureatem kilku prestiżowych nagród. Projektuje dla firm w różnych branżach, m.in. firm Moroso, Artek i Heal's.

Dr. Silke Claus
Dyrektor generalny Międzynarodowego Centrum Designu w Berlinie. Studiowała architekturę i psychologię na Uniwersytecie Technicznym w Braunschweigu, na uniwersytecie w Hannoverze, Berlinie oraz na Uniwersytecie w Austin. Pracowała w wielu międzynarodowych lokalnych oraz ukierunkowanych na design projektach badawczych, m.in. w Barcelonie i Paryżu. Wykładała na uniwersytetach oraz przygotowywała warsztaty interdyscyplinarne w Bostonie. Przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego w Międzynarodowym Centrum Design w Berlinie, działała jako wiceprezes w agencji medialnej MACINA Hannover/Dubaj. Zapoczątkowała i jest zaangażowana w działania związane z nowymi technologiami w designie, designem zrównoważonym oraz design management. Jest współautorką publikacji pt.: Design Management oraz Responsible Design.

Wróć

Dodaj artykuł do:

RSS RSS Pro Design
RSS Poleć znajomemu
RSS Drukuj stronę

Poleć stronę znajomemu

*
Prosimy dodać 9 i 2.*
Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań