Pro Design
ProDesign
homeStrona główna Stara Drukarnia Historia budynku

Stara Drukarnia - Historia budynku

Budynek Starej Drukarni usytuowany jest na terenie ograniczonym ulicami Zwierzyniecką, Bukowską oraz Głogowską. Budynek pochodzi z pierwszej połowa XIX wieku. Powierzchnia użytkowa wynosi 3,146m2.

Drukarnia została założona tutaj już w 1850 roku. Początkowo zajmowała się wydawaniem dziennika Posener Tageblatt.

Po odzyskaniu niepodległości drukarnia otrzymała nazwę Concordia. W okresie międzywojennym Drukarnia znana była głównie z druków polskich, szczególnie Wydawnictwa Polskiego Rudolfa Wegnera, oraz cennych wydawnictw z serii Biblioteka Laureatów Nobla, Biblioteka Autorów Polskich, i wielotomowej serii Cuda Polski. Po II wojnie światowej weszła w skład Zakładów Graficznych im. Marcina Kasprzaka pod szyldem tym działała jeszcze 40 lat.

Pierwsze informacje dotyczące wpisu do ksiąg wieczystych terenu na którym stoi Concordia, pochodzą jeszcze
z lat 80-tych XIX wieku. Jednakże w tychże księgach wieczystych Concordia pojawia się dopiero w 1911 jako "Ostdeutche Buchd - rukerei und Verlagsastalt spółka akcyjna w Poznaniu", która już wówczas była bardzo zadłużona.

Kolejne wpisy do ksiąg wieczystych pojawiają się w 1949 roku gdzie odnajdujemy protokół zdawczo - odbiorczy dokładnie wyliczający pomieszczenia w budynku, a także notkę z opisem przedwojennej działalności Concordii. Concordia była drukarnią niemiecką, przy czym wyraźnie zaznacza się charakter działalności tego przedsiębiorstwa jako produkcje materiałów proniemieckich służących celem narodowościowym i politycznym niemieckim, wydawane w języku niemieckim.

W czasie II Wojny Światowej budynek został znacznie uszkodzony. Po 1945 roku przejęty przez drukarnię Św. Wojciecha. Po odbudowie, już w lutym 1945 roku uruchomiono tu druk prasy codziennej. W latach następnych
w budynku mieściły się Poznańskie Zakłady Graficzne, które według wpisu do ksiąg wieczystych z 1951 roku miały drukować: gazety codziennie, czasopisma, formularze, a także miały prowadzić handel książkami próbek tektury.  W 1969 roku połączyły się zakładami Graficznymi im. M. Kasprzaka funkcjonując tak do października 1994 roku, kiedy to przetarg na drukarnię wygrywa Big Bank gdański. W grudniu 1997roku Big Bank sprzedaje drukarnie firmie z siedzibą w Sopocie "Nederpol Development & Investmant". W 2001 roku firma ta zakłada spółkę z miastem Poznań o nazwie "Centrum Obsługi Biznesu", która stała się właścicielem omawianego budynku.

W 2008 roku w procesie przetargowym, nowym właścicielem budynku staje się Pro Design - spółka, której celem jest stworzenie w drukarni Centrum Designu.

Sd1
Sd2
Sd3
Sd4
Sd5
Sd6
Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań