Pro Design
ProDesign
homeStrona główna Stara Drukarnia Projekt arch. budynku

Stara Drukarnia - Projekt arch. budynku

Budynek Starej Drukarni - przyszłe Centrum Designu

Budynek Starej Drukarni jest wpisany do rejestru zabytków, dlatego w procesie projektowania  kluczowe znaczenie miały wytyczne konserwatora zabytków. Budynek Starej Drukarni jest budynkiem szkieletowym z fasadą klinkierową. Historia budynku sięga przełomu XIX i początku XXwieku, powstał z przeznaczeniem na drukarnię, od początku pełnił funkcje przemysłowe.

Zanim przystąpiliśmy do projektowania przyszłego Centrum Designu przeprowadzona została specjalna analiza historyczna budynku. Rolą projektanta jest tu adaptacja architektury budynku z zachowaniem całego dziedzictwa do jego nowych potrzeb. Wytyczne konserwatora zabytków i obecne założenia funkcjonalne udało nam się pogodzić w 100 procentach. W warstwie zewnętrznej zostanie w całości zachowana fasada budynku, klinkier, układ ścian, okien, dach, portyk przy wejściu. W czasie prac badawczych odkryto okno zamurowane podczas powojennej odbudowy. Według jego wzoru zostaną odtworzone pozostałe okna. Ciekawe odkrycia dotyczą także dachu budynku, o którym myślano do tej pory, że jest odbudowany wg początkowego planu.

Nasz projekt przywróci jego oryginalną konstrukcję. Cała bryła budynku zostanie odtworzona zgodnie z pierwowzorem. Wewnątrz budynek zostanie przeprojektowany w postindustrialnym charakterze z uwzględnieniem jego nowej funkcji użytkowej, która będzie łączyć przestrzeń wystawienniczą, powierzchnię biurową, zaplecze gastronomiczne oraz park maszynowy do prototypowania. Odtworzona zostanie zabytkowa klatka schodowa z poręczami i glazurą na ścianie oraz drzwi. W całym budynku wykorzystane zostaną najnowsze technologie XXI wieku m.in. wspólny układ wentylacyjny, grzewczy i chłodzący, mobilny system oświetlenia na specjalnych szynach pod sufitami, w który można wpinać dowolne rodzaje specjalistycznych lamp, nowoczesny węzeł informatyczny. Parter budynku, na którym będzie mieściła się powierzchnia wystawiennicza zostanie oczyszczony ze ścian powstałych po odbudowie i zyska lekkie konstrukcje ścian, które można przystosować na potrzeby wystaw, odtworzony zostanie pierwotny układ słupów. Powstanie tu także zaplecze gastronomiczne i tzw. sala premier, w której będzie można urządzać kameralne pokazy nowych produktów.  Na piętrze powstaną pomieszczenia  biurowo-usługowe. Na poddaszu, które kiedyś spełniało funkcję lakierni, ulokowane zostaną biura zarządu budynku. W niedostępnym obecnie dla odwiedzających patio powstanie dodatkowa klatka schodowa, dzięki świetlikowi w dachu wpuszczająca do środka dużą ilość światła. Budynek zyska windę towarową do transportowania dzieł sztuki, obiektów wystawienniczych. W tzw. przyziemiu (poziom -1) widocznym od strony Ronda Kaponiera powstanie część technologiczna do obsługi biznesu i uczelni projektowych z innowacyjnym parkiem maszynowym do prototypowania, znajdą się tam m.in. wycinarki 3D, drukarki, kopiarki, studio foto. Dużym ułatwieniem w korzystaniu z tego poziomu budynku będzie winda przemysłowa przystosowana do transportowania samochodów.

Tworząc projekt budynku przyszłego Centrum Designu zwracaliśmy uwagę na jego wyjątkową architekturę i znaczenie kulturowe, unikalność wynikającą z lokalizacji w samym sercu miasta oraz nowoczesne potrzeby, które ma spełniać. Uwzględnialiśmy także przyszłe połączenie funkcjonalne z nowoczesnym budynkiem biurowo-usługowym, który powstanie w otoczeniu Starej Drukarni.

Mariusz Wrzeszcz
Pracownia Projektowa Mariusz Wrzeszcz

Concordia klatka schodowa
Concordia widok 1
Concordia widok 2
Concordia widok 3
Concordia widok 4
Concordia widok 5
Concordia widok wnetrza
   
Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań