Pro Design
ProDesign
homeStrona główna ProDesign Eksperci

ProDesign - Eksperci

W gronie ekspertów współpracujących z Pro Design są wybitni praktycy w dziedzinie designu z Polski i ze świata. Na nasze zaproszenie do wystąpienia w roli prelegentów na konferencjach, wykładach i seminariach odpowiedzieli m.in.:

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/li.jpg

Li Edelkoort
światowej rangi autorytet ds. trendów - trend forecaster (osoba, która przepowiada trendy; śledzi zjawiska społeczne, ekonomiczne i polityczne, naukowe jako czynniki trendotwórcze). Li Edelkoort wyznacza trendy w modzie i we wnętrzarstwie. Jej wykład 3 czerwca 2009 w starej Drukarni Poznaniu w ramach warsztatów New Folk Design będzie pierwszym wykładem trend forecastera tej rangi w Polsce, a udział w pracach jury szansą dla młodych projektantów biorących udział w konkursie na rozpoczęcie kariery pod okiem jednej z najważniejszych osób w świecie designu.

Urodzona w Holandii w 1950r. studiowała modę i design w School of Fine Arts w Arnhem. Następnie została trend forecaster dla holenderskiego centrum handlowego - lidera rynku, marki De Bijenkorf. Tam odkryła swój talent w odczytywaniu nadchodzących trendów i swoje unikalne zdolności w przewidywaniu tego, co konsumenci będą chcieli kupować za kilka sezonów. To skłoniło ją, aby przenieść się do Paryża (1975r.) i zacząć pracę jako niezależny trend consultant. W krótce stworzyła Trend Union, firmę wyspecjalizowaną w przewidywaniu trendów i strategicznych analizach.

Jest także Prezesem Edelkoort Inc., amerykańskiej korporacji konsultingowej z oddziałami w Paryżu, Nowym Jorku i Tokio. Jej innowacyjne idee od początku lat 80-tych wyznaczają trendy w wielu branżach począwszy od świata mody, poprzez przemysł kosmetyczny, wyposażenia wnętrz aż po sprzęt hight-tech i przemysł samochodowy.

Pomagała w tworzeniu produktów dla międzynarodowych marek doradzając przy ich tożsamości i tworzeniu strategii. Na liście jej klientów znalazły się: Coca-Cola, Nissan, Camper, Siemens, Moooi i Douwe Egberts. W przemyśle kosmetycznym studio Edelkoort stworzyło koncepcje i produkty dla Estée Lauder, Lancôme, L'Oréal, Shiseido, Dim i Gucci.

Rektor Design Academy w Eindhoven (najlepsza uczelnia projektowa na świecie) w ciągu ostatnich 10 lat nadała uczelni najbardziej dynamiczny rozwój w jej 60-letniej historii. Wspiera rozwój młodych, utalentowanych projektantów, których zdolności najpierw docenione przez Li Edelkoort wielokrotnie przełożyły się na międzynarodowy sukces.

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/aart.jpg

Aart van Bezoyen
Holenderski projektant który na stałe mieszka i pracuje w Hamburgu. Studia ukończył na Politechnice w Delfach na wydziale wzornictwa przemysłowego, gdzie zapoczątkował Material Explorer - specjalne narzędzie dla projektantów mające na celu wybór właściwych materiałów. Stworzone przez niego Material Stories łaczy doświadczenie we wzornictwie przemysłowym z prawdziwą pasją do materiałów.

Współpraca z Aart van Bezoyen inspiruje i umożliwia najlepsze wykorzystanie materiałów w celu stworzenia projektów konkurencyjnych, kreatywnych i trwałych. Obecnie, wykłada materiałoznawstwo i design na uniwersytetach w Holandii i Niemczech, jak również wspiera firmy w obszarze materiałoznawstwa, designu koncepcyjnego i myślenia strategicznego.

Współpracują z Aart van Bezoyen: Royal Philips Electronics, Procter & Gamble, Hyundai-KIA Design Center, Core77 Design Network, feldmann+schultchen design studios, MUTTER design studio, ColorFrog, WELLA, Beiersdorf, FutureBrand, Materia, Protoscar, TBWA Niemcy, Bayern i td.

 

Alastair Fuad ? Luke

Alastair Fuad-Luke

konsultant w zakresie designu odpowiedzialnego i wykładowca. Autor międzynarodowego bestsellera "Podręcznik eco-designu" (2005). Łączy pracę konsultanta dla businessu z wykładami z zakresu designu produktu w University College for the Creative Arts w Farnham w Wielkiej Brytanii.
Pasjonat eco-designu, popularyzator, członek zarządu New York SlowLab.

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/tlockwood-podstrona.jpg

Thomas Lockwood
Wieloletni Prezes Design Management Institute w Bostonie w USA. Posiada wieloletnie doświadczenie związane ze strategicznym zarządzaniem designem, zdobyte na managerskich stanowiskach w różnych firmach, jak i w ciągu 10 lat praktyki we własnej firmie konsultingowej. Zanim objął stanowisko prezesa DMI pracował jako global brand & design manager w Storage Tek i Sun Microsystems. Na Univeristy of Westminster w Londynie obronił pracę doktorską z innowacyjnego zarządzania designem. Jest często zapraszany do jury prestiżowych konkursów oraz rad ekspertów związanych z designem na całym świecie.

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/trygalik.jpg

Tomek Rygalik
studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej, a następnie wzornictwo przemysłowe w Pratt Institute w Nowym Jorku, gdzie otrzymał nagrodę the Pratt Circle Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie designu.

Po studiach pracował w kilku firmach projektowych w Nowym Jorku. Był konsultantem m.in. w Kodaku, Polarioid, MTV, Uniliver, DuPont. Po ukończeniu studiów w Royal College of Art w Londynie Tomek Rygalik otworzył własne studio projektowe i został pracownikiem naukowym RCA.

Jego prace były prezentowane w galeriach i na wystawach w Londynie, Mediolanie, Nowym Jorku, Monachium, Walencji i Tokio. Jest laureatem kilku prestiżowych nagród. Projektuje dla firm w różnych branżach, m.in. firm Moroso, Artek i Heal's

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/zskalska2.jpg

Zuzanna Skalska
studiowała wzornictwo w Design Academy w Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch w Holandii. Przez wiele lat pracowała jako Sensorial Trend Analyst w departamencie strategii studia projektowego Philips Electronics. Od kilku lat pracuje jako Trendwatcher w VanBerlo Strategy & Design. Jej obecna praca polega na stałym monitorowaniu rynku większości branż przemysłu.

Corocznie odwiedza ponad 25 międzynarodowych targów na świecie. Swoją wiedzę wykorzystuje do budowania strategii marek/produktów oraz jest autorem specjalistycznych raportów o trendach. Produkty przy których pracowała zdobywają najważniejsze światowe oskary designu.

Zuzanna jest Członkiem Zarządu Dutch Design Week Eindhoven oraz wykładowcą na Politechnice TU/e na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego.

 

John Thackara

John Thackara
studiował filozofię i pracował jako dziennikarz zanim przez 10 lat był wydawcą magazynów i książek. John został pierwszym Dyrektorem (w latach 1993-1999) The Netherlands Design Institute. W 2007 roku był Dyrektorem Programowym projektu Designs of the time (Dott 07) - nowego biennale obejmującego całoroczną serię działań, wydarzeń i wystaw na terenie północno-wschodniej Anglii - który stanowił próbę odpowiedzi na pytanie: jak mogłoby wyglądać życie w regionie charakteryzującym się zrównoważonym rozwojem i jak osiągnąć ten cel przy pomocy designu.

W roku 2008 został członkiem komisji City Eco Lab at Cite du Design w St Etienne, najważniejszego francuskiego biennale designu. John jest współpracownikiem The Young Foundation, UK; starszym doradcą ds. zrównoważonego rozwoju UK Design Council; oraz doradcą ds. wskaźników zrównoważonego rozwoju Agence France Presse. Autor wielu bestsellerów w zakresie designu. Jego najnowsza książka pt. "In The Bubble: Designing In A Complex World" (MIT Press) została w ciągu jednego roku przetłumaczona na kilkanaście języków.

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/verganti_foto.jpg

Roberto Verganti
Profesor zarządzania innowacjami na Politecnico di Milano, naucza w Szkole Zarządzania i Szkole Designu, dyrektor MaDe In Lab - laboratorium zaawansowanego kształcenia w zakresie zarządzania designem i innowacjami, profesor wizytujący Copenhagen Business School, członek kolegium redakcyjnego "Journal of Product Innovation Management", rady doradczej Design Management Institute, gościł w Harvard Business School w latach 1997-1998 oraz 2007-2008. Na przestrzeni ponad dwudziestu lat śledził rozwój innowacji w ponad 100 przedsiębiorstwach, począwszy od wielkich rynkowych graczy, takich jak Microsoft i Vodafone, a skończywszy na małych i dynamicznych firmach, takich jak Alessi i Nintendo. Wyniki przeprowadzonych przez niego badań ukazywały się w wielu czasopismach, w tym w "Management Science" i "Harvard Business Review."
Za badania w zakresie zarządzania designem we Włoszech otrzymał Compasso d-Oro - najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie designu we Włoszech. Jest założycielem i prezesem PROject Science - instytutu doradczego dla biznesu w zakresie rozwijania innowacji strategicznych. Występował w roli doradcy wielu instytucji władz szczebla rządowego i samorządowego przy kształtowaniu polityki związanej z designem i innowacją. W 2009 roku nakładem Harvard Business Press ukazała się jego najnowsza książka "Design-Driven Innovation".

 

tl_files/zdjecia/zdjecia_wydarzenia/xviladas2.jpg

Xenia Viladàs
Niezależna konsultantka, wykładowca i autorka publikacji z zakresu Design Management. Po ukończeniu studiów ekonomicznych przez 8 lat związana była z przemysłem tekstylnym. W latach 1994 - 2000 szefowa Design Center w Barcelonie.

W roku 2000 rozpoczęła współpracę z Design School Elisava w Barcelonie. Po ukończeniu studiów MBA z zakresu Design Management na Uniwersytecie Westminster została prezesem w Hiszpańskiej Agencji Promocji Designu i Innowacji (DDI) współpracując m.in. z Ministerstwem Przemysłu oraz koordynując pracę sieci regionalnych centrów designu.

W roku 2007 wznowiła bezpośrednią współpracę z firmami jako niezależny konsultant w obszarze Design Management.

Partnerzy
Partnerzy

All rights reserved © Pro Design 2009 Realizacja: Synergia Agencja Interaktywna Poznań