pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Przyczyny suchego kaszlu u dzieci – jak sobie z nimi poradzić?

Przyczyny suchego kaszlu u dzieci – jak sobie z nimi poradzić?

W przypadku dzieci rodziców często niepokoją różne dolegliwości, jakie pojawiają się u młodego człowieka. Katar czy kaszel traktowane są jako zwiastuny nieuchronnie zbliżającej się choroby. W jaki sposób można poradzić sobie z suchym kaszlem?

Suchy kaszel – jak go rozpoznać i jakie są jego przyczyny?

Aby skutecznie poradzić sobie z kaszlem, zanim spowoduje on rozwój infekcji, należy odpowiednio rozpoznać jego wariant. Najczęściej mówi się o kaszlu suchym i mokrym. Czym się różnią? Kaszel suchy nazywany jest też kaszlem nieproduktywnym, ponieważ nie dochodzi do charakterystycznego odkrztuszania flegmy zalegającej w drzewie oskrzelowym, natomiast bardzo często towarzyszą mu dolegliwości, takie jak: uczucie suchości lub drapanie w gardle.

Przyczyny suchego kaszlu u najmłodszych mogą mieć różną przyczynę. Gdy towarzyszą mu dodatkowe objawy, może oznaczać początek infekcji wirusowej. W takich sytuacjach często towarzyszy rozwijającemu się zapaleniu tchawicy, krtani lub oskrzeli. To również jeden z objawów, który świadczyć może o astmie oskrzelowej. Cechą charakterystyczną jest to, że kaszel zakłóca sen dziecka. Najbardziej intensywny staje się nocą oraz nad ranem. Astmatycy mogą zmagać się z atakami suchego kaszlu również po intensywnym wysiłku fizycznym. Wśród innych przyczyn, należy wskazać także chorobę refluksową czy niewydolność serca.

Jeśli u dziecka występuje wyłącznie suchy kaszel bez dodatkowych objawów, wówczas może on być konsekwencją przebytej przez dziecko choroby dróg oddechowych. Poinfekcyjna nadreaktywność jest najczęściej spowodowana uszkodzeniem tkanki nabłonka, znajdującego się w drogach oddechowych. Jego stopniowa regeneracja sprawia, że kaszel staje się coraz mniej uporczywy, aż finalnie mija całkowicie.

Leki i wyroby medyczne na suchy kaszel – jak działają?

W przypadku kaszlu suchego, gdy nie dochodzi do odkrztuszania wydzieliny wykorzystuje się leki i wyroby medyczne, których zadaniem jest – mówiąc najogólniej – uspokojenie odruchu. Preparaty dostępne w przypadku syropów, a u starszych dzieci także tabletek, w swoim składzie posiadają substancje działające na ośrodek kaszlu, który znajduje się w mózgu. Często w składzie tego typu medykamentów znajdują się również znane wszystkim zioła, pomagające chronić układ oddechowy. Ich zadaniem jest łagodzenie skutków uporczywego kaszlu, poprzez powlekanie i osłanianie dróg oddechowych od wewnątrz. Właściwości te posiada wiele syropów na suchy kaszel, które mogą być stosowane nawet u młodszych dzieci.

Jak zwalczać kaszel przy przeziębieniu i grypie?

Suchy kaszel u dzieci pojawiać może się jako początkowy objaw rozwijającej się infekcji. Dlatego tak ważne jest, aby dobrze obserwować malucha, aby w porę zareagować, jeśli symptomy jednoznacznie świadczą o chorobie. Przy przeziębieniu i grypie, które wywoływane są przez wirusy, najlepiej sięgnąć po syrop na kaszel suchy, dedykowany do stosowania u dzieci. Często tego typu preparaty cechują się naturalnym składem, który wspomaga również odporność młodego człowieka, dzięki czemu szybciej poradzi on sobie z chorobą i wróci do pełni sił i zdrowia.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij