pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Akcesoria meblowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Akcesoria meblowe – czym kierować się przy ich wyborze?

Meble to znacznie więcej niż tylko korpusy i fronty. Żeby były funkcjonalne, trwałe i estetyczne, potrzebują też dodatkowych elementów. Akcesoria meblowe to drobne, ale ważne części, dlatego warto wiedzieć, czym kierować się podczas ich zakupu. Dowiedz się, jak wybrać akcesoria do swoich mebli.

Akcesoria meblowe – małe elementy o dużym znaczeniu

Jeszcze zanim wejdziesz do sklepu internetowego o bogatym asortymencie takiego jak https://tomex365.pl/ lub do sklepu stacjonarnego z akcesoriami meblowymi, zastanów się dobrze, czego dokładnie potrzebujesz. W zależności od przeznaczenia mebli niezbędne będą inne elementy. Pamiętaj, że dobra organizacja kuchni czy garderoby wpływa na codzienny komfort i ułatwia utrzymanie porządku w domu.

Najpopularniejsze akcesoria meblowe to:

  • uchwyty do drzwi i szuflad – ich przeznaczenie jest oczywiste, a ich wygląd w dużej mierze determinuje ostateczny wygląd mebli.

  • zawiasy – umożliwiają otwieranie drzwiczek, zależy od nich kąt, pod jakim będą otwierać się one otwierać oraz siła domyku.

  • prowadnice – pozwalają na bezpieczne i bezproblemowe wysuwanie szuflad, odpowiadają za płynność całego procesu.

  • akcesoria do garderoby – ułatwiają organizację ubrań i butów, to między innymi wieszaki, półki, szuflady czy kosze.

  • systemy szuflad – są gotowymi do zainstalowania kompletnymi zestawami, które można błyskawicznie umieścić w docelowym miejscu.

  • akcesoria kuchenne do przechowywania – elementy umożliwiające dobrą organizację naczyń i produktów spożywczych w kuchni, czyli kosze, pojemniki na odpady, półki czy różnego typu wieszaki.

  • nogi i nóżki – podpierają stoły, szafki i regały, ich wygląd wpływa na styl całego mebla.

Trwałość i jakość akcesoriów meblowych

Jeśli wiesz już, czego potrzebujesz, pozostaje podjęcie decyzji, jakie dokładnie akcesoria do mebli chcesz nabyć. Na tym etapie wiele osób zastanawia się, czy postawić na jakość, czy wybrać tańsze elementy. Niestety atrakcyjna cena bardzo często wiąże się z mniejszą wytrzymałością i gorszym wykonaniem. Co to oznacza? Niskiej jakości prowadnice czy zawiasy mogą okazać się nie tylko mniej płynne, ale też bardziej awaryjne.

Chcąc uniknąć problemów związanych z częstą wymianą różnych elementów mebli, warto od razu zaopatrzyć się w akcesoria meblowe wykonane z trwałych materiałów, z troską o wszystkie detale mające wpływ na ich solidność i funkcjonalność. W przypadku elementów, które wymagają regularnego czyszczenia, trzeba również wziąć pod uwagę łatwość utrzymania. 

Wybór stylu

Akcesoria do mebli, które są widoczne na pierwszy rzut oka, takie jak uchwyty do szafek i szuflad czy nóżki, wpływają w istotny sposób na odbiór całego mebla, a w pewnym stopniu całego wnętrza, dlatego ważne jest, by zatroszczyć się o ich spójność ze stylem aranżacji.

Jakie czynniki wciąć pod uwagę, wybierając akcesoria meblowe?

  • styl wnętrza – wszystkie elementy powinny pasować do kolorów, wzorów i materiałów znajdujących się w pomieszczeniu, dzięki temu aranżacja będzie harmonijna

  • styl mebli – akcesoria muszą pasować do kształtu i koloru mebli, ale też do ich stylu; nowoczesne uchwyty nie sprawdzą się w przypadku klasycznych mebli i odwrotnie

  • osobiste preferencje – czasami wybór nie jest oczywisty, w takich sytuacjach najlepiej kierować się swoim gustem, na przykład wysokie drewniane nóżki kojarzą się ze stylem skandynawskim i sprawiają, że meble wydają się lżejsze, natomiast jeśli zostaną zamontowane niewidoczne niskie nóżki, ten sam mebel będzie prezentował się zupełnie inaczej

Wybierając akcesoria meblowe, najlepiej kierować się ich funkcjonalnością i trwałością, ale trzeba też mieć na uwadze wygląd i spójność ze stylem wnętrza. Troska o estetykę i komfort użytkowania to przepis na zadowolenie z podjętej decyzji.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij