pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Ogród

Jak po zimie zadbać o trawnik?

Jak po zimie zadbać o trawnik?

Trawnik jest pięknym akcentem w ogrodzie, dającym uczucie spokoju i wyciszenia. Jednak aby przez cały sezon cieszyć się żywym, zielonym dywanem i doskonale prezentującym się trawnikiem, trzeba go odpowiednio pielęgnować. Większość prac powinna być wykonana wiosną, aby właściwie przygotować trawnik do letniego sezonu. W poniższym artykule porozmawiamy o dwóch narzędziach, które pomogą zadbać o zdrową strukturę gleby: wertykulatorze i aeratorze spalinowym.

Jak działa wertykulator?

Wertykulator to jedno z narzędzi, które należy regularnie używać do pielęgnacji trawnika. Polega to na wykopaniu określonych szczegółowych rowków o głębokości 0,5-2 cm w głąb trawnika. Przy użyciu ostrego, skośnego zęba narzędzie usuwa cząsteczki mchu, kamienie, wodorosty itp., które mogły się w nim osadzić. Ponadto wertykulacja rozluźnia warstwę ściółki i przyczynia się do lepszego dotlenienia gleby, poprawiając w ten sposób przepływ wody, składników odżywczych i tlenu.

Korzyści płynące ze stosowania wertykulatora

Jedną z głównych zalet stosowania wertykulatora jest usuwanie mchu, który ma tendencję do rozprzestrzeniania się w trawniku. Cząsteczki mchu oddzielają system korzeniowy trawnika i stają się przeszkodą dla prawidłowego drenażu. Regularne stosowanie wertykulatora pomaga utrzymać trawnik w doskonałej formie, przez co staje się on mniej podatny na wszelkie szkodniki i choroby. Kolejną zaletą wertykulacji jest uelastycznienie nawozu, który jest równomiernie rozprowadzany na całej powierzchni trawnika. Dzięki temu trawnik może cieszyć się zdrowszym, piękniejszym i bardziej zielonym wyglądem.

Aerator spalinowy

Kolejnym narzędziem do pielęgnacji trawnika jest aerator spalinowy. To narzędzie przeznaczone jest do głębokiego i szczegółowego napowietrzenia gleby. Ma on dużą skuteczność, szczególnie w glebach, które są mocno ubita i spuchnięte przez nadmierny użytek. Narzędzie to ma naprawdę duże zastosowanie i jest szczególnie polecane w sytuacjach, w których tradycyjny wertykulator nie do końca ma zastosowanie.

Korzyści płynące ze stosowania aeratora spalinowego

Pierwszym i najważniejszym efektem stosowania aeratora spalinowego jest lepsze i bardziej równomierne napowietrzenie gleby. To z kolei doprowadza do lepszego wnikania wody w glebę i dostarcza jej korzeniom trawnika. Pracując w głębszym nurcie, aerator usuwa także szkodliwe składniki odżywcze i minerały, które byłyby silniejsze i mogłyby zaszkodzić zdrowiu trawnika. Zastosowanie aeratora spalinowego przyczynia się również do lepszego przeprowadzania wykopów, co umożliwia wprowadzenie składników odżywczych lub innych preparatów do gleby.

Podsumowanie

Aby mieć piękny, zdrowy trawnik i cieszyć się dobrym stanem całego ogrodu, należy regularnie używać wertykulatory i aeratory spalinowe. Jeśli regularnie się ich używa, stają się one bardzo efektywnymi narzędziami do pielęgnacji ziemi i zapewnienia struktury, dzięki której trawnik będzie pięknie wyglądał i zachowywał zdrowie przez lata.

Udostępnij