pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy?

Jak wybrać pierwszy rowerek biegowy?

Pierwszy rowerek biegowy, to idealne rozwiązanie nawet dla najmłodszych. Warto zacząć go rozważać, kiedy nasza pociecha sama stabilnie stoi i chodzi. Zminimalizuje to ilość kontuzji podczas jazdy. Taki rowerek pozwala także zacząć wprowadzanie trochę aktywności i ruchu u dziecka. Jednak wybór roweru może okazać się ciężkim wyborem. Szczególnie, że na rynku jest już sporo ofert. Na czym się w związku z tym warto skupić i co wziąć pod uwagę?

Rowerek biegowy, a rower tradycyjny

Rowerek biegowy wygląda jak tradycyjny rower. Jego główną różnicą natomiast jest to, że nie posiada pedałów oraz siodełko osadzone jest wystarczająco nisko. Daje to możliwość oswojenia się z rowerem, a brak pedałów pozwala na samodzielną naukę utrzymywania równowagi. Polepsza u dziecka również koordynację ruchową, co w późniejszym czasie jest zdecydowanym ułatwieniem przy przechodzeniu na rower tradycyjny.

Pierwszy rowerek biegowy – na co zwrócić uwagę?

Wybierając pierwszy rowerek biegowy najpierw należy zwrócić uwagę na jego wielkość. Nie chcemy, by okazał się on za duży lub za mały. Przy wyborze tego parametru można kierować się oznaczeniami wiekowymi danego modelu lub zmierzyć wysokość nogi dziecka oraz minimalną oraz maksymalną wysokość siodełka.

Dopiero kolejnym ważnym aspektem jest materiał. Rowerek musi być wykonany z lekkiego tworzywa. Najczęściej jest to plastik. Warto wziąć jednak pod uwagę, że rowerek plastikowy nie będzie posiadał możliwości regulacji siodełka, dlatego też szybko może wyjść z użycia. W późniejszym czasie natomiast, można zdecydować się na opcję drewnianą lub metalową.

Pierwszy rowerek biegowy powinien też posiadać hamulec. Jest to najczęściej pomijany element, ponieważ zakłada się, że dziecko będzie hamować głównie nogami. Natomiast przy większych prędkościach, np. rozpędzając się jadąc z górki, ważne aby dziecko przy rowerku posiadało jeszcze jedną dodatkową możliwość hamowania. Zwiększymy tym samym bezpieczeństwo naszej pociechy.

Pierwszy rowerek biegowy – jakie opony?

Są dwa rodzaje opon do wyboru. Piankowe oraz pompowane. Ten pierwszy wyróżnia się niesamowitą lekkością, w mieszkaniu nie pozostawia śladów oraz nie trzeba takich kół serwisować. Opony pompowane natomiast mogą w łatwy sposób się uszkodzić, co będzie wymagało naprawy. Dodatkowo czasem ten rodzaj będzie wymagał pompowania. Może być to lekkim utrudnieniem, natomiast ten wariant odwdzięczy się nam większym komfortem i lepszą amortyzacją na utwardzonych drogach.

Zwróć uwagę na szczegóły

Kiedy mamy wybrane kilka modeli, warto zwrócić uwagę na szczegóły. Ważne tu okazać się mogą wygodne uchwyty. Lekko rozszerzane na końcach sprawią, że rączki dziecka nie będą się z nich ześlizgiwać.

Opcja z dzwonkiem czy koszykiem z przodu będzie idealna dla maluchów już zaznajomionych z rowerkami. Zastanów się czy te dodatkowe elementy nie będą dziecka rozpraszać podczas jazdy.

Weźmy pod uwagę też to, co podoba się naszemu maluchowi. Nie tylko ogólne zastosowanie, ale i estetyka odgrywa tu ważną rolę.

Udostępnij