pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Jakie powinny być kieliszki do wina?

Jakie powinny być kieliszki do wina?

Nie ma najmniejszej wątpliwości, że wiele osób lubi odprężyć się z lampką wina po ciężkim tygodni u pracy. A czy wiesz, że różne rodzaje win wymagają innego naczynia, które umożliwi uwolnienie wszystkich aromatów danego trunku? Z tego względu kieliszki do wina różnią się od siebie rozmiarem i kształtem. Jakie powinny być kieliszki do wina? Dziś podpowiadamy!

Jaki kieliszek do wina kupić?

Wbrew pozorom zakup kieliszków do wina to nie takie łatwe zadanie, jakby mogło się wymagać. Wszystko zależy od tego, jakie wino pijesz, ponieważ inny zestaw kieliszków sprawdzi się do wina czerwonego, inny do białego. Kieliszki do wina są dostępne w różnych wersjach, ale istnieje kilka wspólnych cech:

  1. Kieliszki powinny być przezroczyste. To niezwykle istotne, ponieważ daje możliwość przyglądania się napojowi, a tym samym obserwowania jego konsystencji, barwy czy też sposobu osiadania się na ściankach.
  2. Szkło nie musi być grube. Im jest ono cieńsze, tym bardziej ogrzewasz je swoimi dłońmi, a tym samym wydobywasz pełnię aromatu z trunku.
  3. Nóżka od kieliszka powinna być na tyle długa, aby umożliwiła swobodne chwytanie. Dzięki temu nie dogrzejesz wina, które ma odpowiednią temperaturę.
  4. Pojemność kieliszka do wina ma być na tyle duża, aby bez problemu zamieszać winem, chłonąc przy tym jego aromat.

Oprócz kieliszków możesz również wyposażyć się w „karafki do wina, które umożliwiają wygodne przetrzymywanie otwartego wina. Jednocześnie estetycznie prezentują się na stole.

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Kieliszki do czerwonego wina są całkiem spore, a ich cechą charakterystyczną jest nieco bardziej pękata czasza niż w przypadku naczynia do białego wina. Czasza ma kształt tulipana i zwęża się ku górze. Kieliszki te są większe i wyższe. Dzięki temu, że kieliszek jest szeroki, powierzchnia wina ma większy kontakt z powietrzem. To z kolei sprawia, że wyzwalają się aromaty, a sam napój staje się delikatniejszy. Powszechnie przyjmuje się, że im starsze jest czerwone wino, tym kieliszek powinien być większy, a czasza bardziej pękata.

Jakie kieliszki do białego wina wybrać?

Kieliszek do białego wina jest smukły i ma dłuższą nóżkę. Z kolei czasza kieliszka cechuje się delikatnie rozchylającymi się ku górze krawędziami. Kieliszki do białego wina są mniejsze, ponieważ w przeciwieństwie do wina czerwonego, białe nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem. Ponadto w większym kieliszku aromat białego trunku mógłby się zwyczajnie zgubić. Mniejsza czasza pozwala na utrzymanie niższej temperatury, a jednocześnie chroni wrażenia zapachowe.

Jaki kieliszek do różowego wina?

Różowe winno podaje się w kieliszkach, które mają węższą i krótszą czaszę, której zadaniem jest utrzymanie niskiej temperatury trunku. Kieliszki te cechują się także zaokrągloną formą, co umożliwia uwalnianie się aromatu.

Jakie kieliszki do wina musującego?

Jeszcze inne kieliszki stosuje się do wina musującego. Podstawową zasadą jest podawanie wina w niskiej temperaturze. Z tego względu kieliszek do tego trunku jest wysoki, wąski i delikatnie rozszerzany. Oprócz tego, że zachowuje on niską temperaturę wina, to również umożliwia swobodne ulatnianie się bąbelków, czyli dwutlenku węgla.

Udostępnij