Jakie mogą być skutki braku snu? Z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać, że odpowiednia ilość snu jest bardzo ważna. To podczas niego organizm się regeneruje, aby kolejnego dnia mieć energię, siłę w wykonywaniu codziennych obowiązków, a także by prawidłowo funkcjonować.
Objawy niewyspania
Osoby, które doświadczają braku snu, bez względu na to czy to przez jego brak, czy niedostateczną jakość, mogą cierpieć na przeróżne dolegliwości.
Występujące objawy niewyspania, w krótkiej perspektywie, to przede wszystkim:
- zmęczenie
- większa podatność na stres
- ospałość
- wolniejsze myślenie
- problemy z koncentracją
- zmiany nastroju
- rozdrażnienie
Poważne skutki braku snu
Objawy niewyspania nie są jedynymi dolegliwościami. Zazwyczaj pomijane, a poważniejsze, są skutki braku snu w dłuższej perspektywie, które mogą prowadzić do wielu chorób.
- Często pojawiająca się jest nadwaga lub otyłość. Brak snu zaburza pracę metabolizmu, któremu towarzyszy wzmożone łaknienie, nocne podjadanie czy zwiększona chęć na produkty wysokokaloryczne.
- Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że skutki braku snu to także pojawiające się choroby psychiczne, np schizofrenia, która objawia się przez bra koncentracji, zwiększonej analizie informacji czy zwiększonej wrażliwości na bodźce zewnętrzne. Drugą poważną chorobą jest depresja. Występująca przez objawy niewyspania apatia, brak energii, niechęć do czegokolwiek czy senność.
- Cukrzyca, choroby serca czy przedwczesna śmierć spowodowana chorobami układu krążenia to tylko kilka z nich.
Jeżeli cierpisz na bezsenność oraz zauważasz u siebie niepokojące objawy, ważne aby skontaktować się z lekarzem. Lepiej nie stawiać sobie samemu diagnozy, możliwe, że potrzebujesz tylko snu.
Bezsenność – skutki braku snu
Bezsenność, zwana także insomnią, jest chorobą, która objawia się niemożnością zaśnięcia, częstym przebudzaniem się w trakcie snu lub wczesnym wstawaniem. Osoby nią dotknięte są w ciągu dnia senne oraz ich samopoczucie jest obniżone.
Przyczynami wywołującymi bezsenność mogą być:
- częste narażenie na stres
- spożywanie substancji odurzających, np. alkohol
- nadmierne analizowanie
Jak radzić sobie z bezsennością?
W pierwszej kolejności warto zaobserwować, jaki styl życia prowadzimy. Należy zwrócić tu szczególną uwagę na to, jakie i w jakiej ilości posiłki spożywamy przed snem? Czy nie wypijamy dużej ilości kofeiny przed położeniem się? Zmieniając te nawyki da się szybko zauważyć sporą zmianę.
Ewentualną opcją jest skorzystanie z leków czy suplementów. Przy zdecydowaniu się na nie, należy skonsultować się ze specjalistą.
Zadbanie o zdrowy sen
Ważny sen jest równie ważny, co odżywianie. Postaraj się zacząć chodzić spać i wstawać o tej samej porze. Pomoże to w uregulowaniu, tzw. zegara biologicznego. Przed położeniem się unikaj także patrzenia w ekran telewizora czy telefonu. Żółte światło zdecydowanie pogarsza jakość snu.
Oczywiście warto tu zadbać także o wygląd sypialni. Najlepiej, aby było to miejsce, w którym możemy się zrelaksować oraz wyciszyć. Ciche i ciemne miejsce jest tu bez wątpienia istotne. Zadbaj także o wygodną poduszkę oraz materac. Wydaje się, że są to oczywiste rzeczy, często jednak bagatelizowane, a to właśnie one mają duży wpływ na jakość naszego snu i w efekcie – lepsze samopoczucie każdego dnia.