Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie

28 grudnia 2022 Zastosowanie glebogryzarki w ogrodzie

Glebogryzarka do zaawansowane urządzenie ogrodnicze wyposażone w ostrza. Jej zadaniem jest spulchnianie gleby. Dzięki temu nie tylko miesza ziemię z nawozami, spulchnia, napowietrza, ale także daje doskonałe warunki do wzrostu i rozwoju roślin. Dlatego glebogryzarka ma szereg zastosowań w ogrodzie.

Niezawodna glebogryzarka spalinowa

Glebogryzarka umożliwia wykonanie całego spektrum prac w ogrodzie. Przede wszystkim służy do przygotowania podłoża pod sadzenie roślin, siew trawy czy sadzenie sadu. Glebogryzarka znacząco poprawia jakość gleby, spulchniając ją oraz napowietrzając. Ułatwia tworzenie grządek i rabat, a także mieszanie ziemi z nawozami organicznymi. Ponadto glebogryzarka może pełnić także funkcję kultywatora, wertykulatora oraz aeratora. Jest to urządzenie wytrzymałe, dlatego może być eksploatowane bardzo intensywnie przez cały sezon.

Moc glebogryzarki spalinowej

W sytuacji, kiedy glebogryzarka ma być stosowana do bardzo trudnych oraz zróżnicowanych warunków, wówczas moc silnika musi być relatywna. Dlatego jest to jeden z najważniejszych parametrów podczas zakupu glebogryzarki spalinowej. Urządzenia z mniejszą mocą nie są w stanie poradzić sobie podczas spulchniania bardzo zbitych, ciężkich oraz gliniastych gleb. Nie nadają się również w przypadku nierównej powierzchni. Natomiast sprzęt o większej mocy doskonale radzi sobie nawet w trudnych warunkach. Charakteryzuje się również wyższą wydajnością oraz lepszą efektywnością pracy. Co ciekawe glebogryzarki spalinowe o lepszych silnikach rzadziej ulegają awarii. Jednak wybór sprzętu uzależniony jest nie tylko od charakteru działki, lecz także jej wielkości. Jeżeli ogród jest niewielki wówczas wystarczy kupić glebogryzarkę o mocy 4 KM. Natomiast jeżeli sprzęt ma być przeznaczony do uprawy większej powierzchni terenu, wówczas lepiej kupić glebogryzarkę o mocy 5 – 6,5 KM.

Najważniejsze parametry glebogryzarki spalinowej

Poza mocą silnika istotne są jeszcze inne parametry techniczne. Przede wszystkim jest to:

  • Szerokość robocza – określa to szerokość powierzchni, którą jest w stanie objąć glebogryzarka w czasie jednego przejazdu. Wybór szerokości roboczej uzależniony jest przede wszystkim nad wielkości oraz ukształtowania ogrodu. Jeżeli ogród jest mały oraz wąski, wówczas lepiej wybrać sprzęt o małej szerokości roboczej, na przykład 25-35 cm. Z kolei do większych ogrodów lepszym wyborem będą glebogryzarki o szerokości roboczej przekraczającej 45 cm. Można oczywiście wybrać sprzęt, który posiada regulowaną szerokość, zwłaszcza jeżeli urządzenie ma być wykorzystywane w różnym terenie.
  • Głębokość robocza – mniejsze glebogryzarki posiadają głębokość roboczą w przedziale 13 – 15 cm. Jest to wystarczająca głębokość podczas zakładania grządek, trawnika oraz rabat. Jeżeli natomiast glebogryzarka ma być wykorzystywana do przygotowywania gleby pod sadzenie drzewek lub krzewów, wówczas jej głębokość robocza powinna wynosić około 30 cm.
  • Waga – parametr ten uzależniony jest od wielkości sprzętu. Lżejsza glebogryzarka jest dużo łatwiejsza do transportu oraz przechowywania. Lżejszy sprzęt ma oczywiście wiele zalet, gdyż łatwo nim operować, zajmuje mniej miejsca, nie sprawia problemów podczas transportu i przechowywania. Natomiast mocne glebogryzarki Stiga przeznaczone do większych ogrodów mogą ważyć nawet kilkadziesiąt kilogramów. Na szczęście dzięki biegowi wstecznemu sterowanie nawet bardzo ciężkimi glebogryzarkami nie musi być trudne. Zatem najpierw należy określić swoje potrzeby oraz wymagania względem sprzętu.
najpopularniejsze rodzaje firan

Redakcja pro-design.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

przewodnik po montażu klimatyzacji
fotele biurowe
użyteczność fiolek szklanych

Jesteś zainteresowany reklamą?