Czarne robaki w kwiatach doniczkowych mogą przerazić niejednego fanatyka roślin. Myśl, że nasze rośliny miałyby jakieś choroby, nie jest co najmniej satysfakcjonująca. Skąd się biorą i co zatem zrobić, by skutecznie i na zawsze sobie z nimi poradzić? Małe czarne robaczki na liściach – jak się ich pozbyć?
Z artykułu dowiesz się:
- Czarne robaki w kwiatach doniczkowych – skąd się biorą?
- Białe robaczki w doniczce – rodzaje
- Czarne robaki w kwiatach doniczkowych – jak zwalczyć?
- Białe robaczki w doniczce – jak sobie z nimi poradzić?
Czarne robaki w kwiatach doniczkowych – skąd się biorą?
Przed samodzielnym przystąpieniem do szukania małych, czarnych robaków w doniczce, określ, jakie warunki mają twoje rośliny. To dobry sposób, aby zlokalizować robaki po środowisku w jakim się rozwijają. Może ziemia w kwiatach jest systematycznie przelewana i nie ma cyrkulacji powietrza, a może wręcz przeciwnie?
Warto też poczytać, co najczęściej atakuje rośliny, jakie posiadamy w domu. Nie każdy robak, atakuje wszystkie rośliny.
Warto obejrzeć roślinę i dokładnie przyjrzeć się robakom w doniczce i na liściach i owocach. Najczęściej spotykane w domowych warunkach to ziemiórki. Ziemiórki są latającymi muszkami, które wyglądem bardzo przypominają muszki owocówki. Jeśli podczas podlewania roślin je zauważysz, warto od razu działać. Owady te bardzo dobrze rozwijają się w wilgotnym podłożu, natomiast nie należy też przesuszać podłoża. Ziemiórki atakują wtedy wilgotne korzenie, co może prowadzić do obumarcia rośliny. Dlatego ważne jest, aby zauważone małe, czarne robaki w doniczce od razu usuwać!
Białe robaczki w doniczce – rodzaje
Są równie często spotykane w domowych roślinach. Zazwyczaj wyróżnia się wełnowce lub mączliki.
Należy postępować tak samo, jak przy czarnych robakach w doniczce. Najpierw zlokalizować roślinę oraz problem pojawienia się robaków. Następnie przystąpić do określania ich.
Mączliki
Jest to również uskrzydlony szkodnik. Atakuje liście roślin od spodu, wysysając tym sposobem z nich sok. W efekcie pojawiają się na nich żółte plamy i liście zaczynają opadać.
Wełnowce
Te akurat są łatwe w rozpoznaniu. Jak sama nazwa wskazuje, budzą skojarzenia z wełną. Najczęściej przynoszone do domów są z roślin sklepowych. Ważne jest więc, aby roślinę oglądać dokładnie przed zakupem, nie pomijając spodu liści.
Czarne robaki w kwiatach doniczkowych – jak zwalczyć?
Ziemiórki
W przypadku ziemiórek jest łatwy sposób. Możemy spróbować zwalczyć je domowymi sposobami. Są to owady, które przyciąga żółty kolor. Zatem, jeśli dopiero zaczynają się pojawiać, warto wymieszać kurkumę z octem jabłkowym i płynem do naczyń. Żółty kolor i słodycz skutecznie je przyciągnie, przez co łatwo w płynie się utopią. Innym sposobem jest po prostu zakup żółtego lepa, specjalnie do tego przeznaczonego. Można go dostać w większości popularnych sklepów.
Mszyce w ziemi kwiatów doniczkowych
Mszyce w ziemi kwiatów doniczkowych to powszechne szkodniki. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nimi. Jakie są domowe sposoby na mszyce na kwiatach doniczkowych? Jednymi z najpopularniejszych metod są mleko, ocet oraz soda. Aby zastosować mleko lub ocet, należy je wymieszać w proporcji 1:1 z wodą i spryskać roślinę tym preparatem. Jeśli chodzi o sodę, należy rozpuścić pół łyżeczki sody w 1 litrze wody, dodać odrobinę płynu do naczyń, a następnie opryskać nimi rośliny. Dzięki tym środkom można skutecznie zwalczać mszyce w ziemi kwiatów doniczkowych.
Dużą rolę w zwalczaniu odgrywa soda na robaki w kwiatach doniczkowych. Sodą zlikwidujesz m.in. uporczywe mszyce, przędziorki i mączliki. Jej właściwości grzybobójcze wykorzystaj do walki z plamistością liści, mączniakiem i innymi grzybowymi chorobami roślin. Aby przygotować roztwór na szkodniki i choroby, łyżeczkę sody rozpuść w litrze ciepłej wody i dodaj kilka kropli płynu do mycia naczyń, mydła w płynie lub oliwy z oliwek (dzięki obecności tłuszczu, płyn będzie lepiej przylegał do roślin). Roztworem przemywaj liście, a najlepiej opryskaj całą roślinę. Zabieg powtórz kilka razy, w odstępniu trzech — czterech dni.
Białe robaczki w doniczce – jak sobie z nimi poradzić?
Wełnowce i mączliki
Tu najlepiej sprawdzi się przetarcie liści gąbką z płynem do naczyń. Trzeba pamiętać jednak, że później należy roślinę dokładnie opłukać, by nie zablokować płynem kanalików rośliny, co sprawi, że roślina umrze.
Białe i czarne robaki w kwiatach doniczkowych – chemia
Rozważenie opcji skorzystania z chemikaliów warto zostawić na sam koniec. Jeśli domowe sposoby zawiodą, warto sięgnąć po ostateczność. Korzystając z chemikaliów musimy mieć na uwadze, że są to silne środki, które owszem, pomogą w zwalczaniu szkodników, ale mogą również znacząco wpłynąć na roślinę.