pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Dlaczego warto rzucić palenie? Poznaj niektóre spośród wszystkich powodów, dla których jest to dobra decyzja

Dlaczego warto rzucić palenie? Poznaj niektóre spośród wszystkich powodów, dla których jest to dobra decyzja

Nie od dziś wiadomo, że rzucenie palenia to działanie, które może przynieść nam liczne korzyści zdrowotne. Co ważne, zerwanie z nałogiem przynosi nie tylko doraźne, natychmiastowe efekty, ale także długoterminowe pozytywne konsekwencje. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że ludzkim organizm zaczyna regenerację już niedługo po zaprzestaniu palenia.

Dlaczego warto rzucić palenie?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto rzucić palenie, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: zaprzestanie tego nałogu jest w stanie przynieść nam liczne korzyści zdrowotne: dotyczą one właściwie całego organizmu. Poniżej przedstawiamy jedynie kilka spośród wszystkich pozytywnych konsekwencji, jeśli zdecydujemy się trwale porzucić palenie papierosów. Oto i one:

  1. Po upływie około 24 godzin od rzucenia palenia: spadek zagrożenia w postaci ostrego zawału serca. Co ciekawe, już po zaledwie 20 minutach od wypalenia ostatniego papierosa spada również poziom ciśnienia tętniczego krwi

  2. Po 12 godzinach — spadek poziomu tlenku węgla we krwi.

  3. W ciągu 2-12 tygodni od rzucenia palenia: poprawa w zakresie funkcjonowania układu oddechowego, krążenia krwi oraz pracy płuc.

  4. W ciągu 3 miesięcy: polepszenie kondycji fizycznej.

  5. Po ok. 1-9 miesiącach: ustępuje kaszel oraz duszności.

Wyżej zostały wymienione niektóre krótkoterminowe pozytywne efekty rzucenia palenia. A co dzieje się z organizmem po dłuższym czasie abstynencji od papierosów? W wieloletniej perspektywie rozpatruje się korzyści w postaci spadku ryzyka zachorowania na przewlekłe choroby, w tym na przykład:

  • udar mózgu, nowotwór jamy ustnej, krtani, przełyku (po 5 latach od porzucenia papierosów),

  • choroba nowotworowa płuc (po ok. 10-15 latach).

Dlaczego warto rzucić palenie papierosów? Stanowisko WHO

O tym, że wymienione przez nas pozytywne efekty to tylko niewielka część spośród wszystkich możliwych korzyści, dobrze świadczy stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Ta międzynarodowa instytucja, która zajmuje się monitorowaniem kwestii zdrowotnych oraz walką z chorobami cywilizacyjnymi, wyszczególnia aż 100 powodów, które sprawiają, że warto zdecydować się na to, by ograniczyć lub całkowicie zlikwidować palenie papierosów:

  • bezpieczeństwo innych osób — palenie papierosów to także zagrożenie dla otoczenia. Jak wiadomo, bierne palenie papierosów również jest poważnym niebezpieczeństwem ze zdrowotnego punktu widzenia,

  • niebezpieczeństwo wynikające z biernego palenia wyrobów tytoniowych dotyczy również dzieci znajdujących się w brzuchu matki. Mamy tu ryzyko np. w postaci wad rozwojowych, ciąży wcześniaczej czy nawet poronienia,

  • ograniczenia w postaci niemożności palenia w miejscach publicznych — nałóg papierosowy może utrudnić np. delektowanie się posiłkiem w restauracji,

  • negatywny wpływ palenia na wygląd, co wyraża się m.in. przez szybsze powstawanie zmarszczek czy wysuszenia skóry.

Źródła:

Rządowa strona internetowa https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/dlaczego-warto-rzucic-palenie (dostęp: 2023-07-05)

Strona internetowa Światowej Organizacji Zdrowia https://www.who.int/news-room/spotlight/more-than-100-reasons-to-quit-tobacco (dostęp: 2023-07-05).

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij