pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Elektryczne puszki instalacyjne – jak wybrać prawidłowy wariant?

Elektryczne puszki instalacyjne – jak wybrać prawidłowy wariant?

Instalacja elektryczna powinna być zawsze wykonana przez posiadających odpowiednie uprawnienia i wiedzę elektryków. Bardzo ważną kwestią jest nie tylko samo podłączenie do sieci elektrycznej, ale też dobór odpowiednich komponentów, od których zależy bezpieczeństwo całego układu i obiektu. Jednym z ważniejszych jest wybór odpowiednich puszek instalacyjnych oraz osprzętu przyłączeniowego.

Puszki elektryczne instalacyjne – podstawa pracy każdego elektryka

Zajmując się profesjonalnym wykonawstwem instalacji elektrycznych najlepszym wyborem jest stawianie na wysokiej klasy komponenty. Wykonane z dbałością o szczegóły, są gwarantem, że wszystkie prace przeprowadzone będą sprawnie, a sama instalacja będzie trwała i wytrzymała. W pracy elektryka liczy się dbałość o szczegóły, dlatego ani na sprzęcie, ani na akcesoriach montażowych nie można przesadnie oszczędzać. Dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z profesjonalistami, jak np. https://inergia.pl/, którzy w swojej ofercie posiadają duży wybór akcesoriów montażowych dla elektryków, ale też lampy oświetleniowe różnego typu. Dużym atutem jest możliwość skorzystania z usług doradczych.

Dobór odpowiedniej puszki do ściany

Już sam wybór puszek dla laików jest trudnym zadaniem, specjaliści wiedzą natomiast, że w praktyce dostępne są różne warianty i duże znaczenie ma to, w jakich warunkach zostaną wykorzystane. Puszki to elementy, które montowane są bezpośrednio w ścianie, przez co nie są one widoczne dla użytkowników obiektu. Pełnią jednak szalenie ważną rolę. W praktyce wyróżnić należy dwa warianty produktu, który dobrać należy odpowiednio do materiału, z jakiego wykonana jest ściana. Ta z kolei może być zbudowana z cegieł lub pustaków, co sprawia, że aby puszka solidnie trzymała się w ścianie musi zostać w nią wmurowana. Drugim wariantem są ściany kartonowo-gipsowe, co w wielu sytuacjach jest bardzo praktycznym, funkcjonalnym i przyspieszającym pracę rozwiązaniem. Jeśli puszka ma zostać zamontowana w tego typu ścianie konieczne jest wykorzystanie specjalnych uchwytów, dzięki którym element jest po prostu przykręcany do ściany.

Puszka płytka czy głęboka?

Kolejnym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru puszki jest jej głębokość. Parametr ten uzależniony jest przede wszystkim od ilości przewodów i złączek, które mają się w niej zmieścić. Dobry elektryk bez problemu oceni, jaki wariant będzie odpowiedni. Warto jednak w każdej sytuacji przemyśleć dokładnie zasadność podjętej decyzji. W praktyce różnica w cenie pomiędzy wspomnianymi rodzajami puszek nie jest duża, zatem decydując się na odpowiedni wariant można rozważyć montaż puszki głębokiej. Dodatkowe miejsce nie jest problemem, a może znacząco podnieść komfort montażu.

Puszki płytkie warto wybrać w przypadku, gdy montaż odbywa się w ścianach cechujących się dużą twardością. Przykładem może być ściana żelbetowa, zbrojona prętami, w której wiercenie pod puszkę sprawia naprawdę spory problem. Ostrożność należy natomiast zachować w przypadku ścian kartonowo-gipsowych, przed montażem koniecznie trzeba zwrócić uwagę na grubość takiej ścianki.

Wybór puszki głębokiej jest także dobrym rozwiązaniem na przyszłość. W czasach, gdy stale pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne, a idea smart house zyskuje coraz więcej zwolenników, zapas miejsca pozwoli w przyszłości na wpięcie dodatkowych podłączeń. Często osoby, które początkowo są przeciwne nowoczesnym rozwiązaniom, z czasem przekonują się, jak dużym ułatwieniem jest przemyślana i dobrze wykorzystana automatyzacja.

Puszka łączona czy modułowa?

W tradycyjnych, murowanych ścianach, gdzie montaż zakończony jest obróbką, zdecydowanie lepiej sprawdzą się puszki łączone. Pozwalają one uniknąć wielu trudności i problemów związanych z właściwym zabezpieczeniem elementu w ścianie. Ich osadzenie w ścianie również jest zdecydowanie łatwiejsze. Dodatkowo, atutem jest też to, że wykorzystany system łączeniowy jest rozwiązaniem wyjątkowo praktycznym i funkcjonalnym. Jest to system tzw. klik, dzięki czemu do stworzenia odpowiedniego układu nie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Ciekawym rozwiązaniem przygotowanym przez producentów puszek łączonych jest też wachlarz wyżłobień, które można dowolnie wyciąć, aby móc przeprowadzić kolejne kable.

W ścianach karton-gipsowych dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie puszek wielokrotnych, co wynika z faktu, w jaki elementy przymocowywane są do ściany. Łapki w przypadku puszek łączonych nie pozwolą uzyskać tak stabilnego połączenia, jak ma to miejsce w modelach wielokrotnych.

Proste akcesoria montażowe wykorzystywane do wykonania instalacji, jak się okazuje, w praktyce muszą zostać właściwie dopasowane. Wybór rozwiązań powinien uwzględniać indywidualne potrzeby danej realizacji.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij