pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Dom

Jak wybrać podpórki do książek? Rodzaje i materiały

Jak wybrać podpórki do książek? Rodzaje i materiały

Podpórki do książek będą bardzo pomocne wtedy, gdy ustawiamy swoje książki na półce, na której są one narażone na łatwe wywracanie się, ponieważ nie mają właściwego podparcia. Zobacz, jakie rodzaje podpórek warto wybrać i z jakich materiałów najczęściej są one produkowane!

Podpórka do książek – kiedy warto ją kupić?

Zakup akcesoriów jak podpórki do książek z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy swoją biblioteczkę umieszczamy na półkach otwartych, czyli takich, które nie są z boku ogrodzone. Dzięki temu książki mogą się łatwo przewracać, ponieważ nie można je o nic oprzeć.

Podpórki do książek mogą wtedy skutecznie zapobiec ich wywracaniu się, ponieważ przytrzymują je w miejscu. Jednocześnie mogą one też spełniać funkcję dekoracyjną, dlatego będą ciekawą ozdobą we wnętrzu.

Jakie są rodzaje podpórek do książek?

Akcesoria jak podpórki do książek podzielić można na różne kategorie w zależności od ich konstrukcji. Jakie z nich są najpopularniejsze?

Najczęściej kupowane są obecnie podpórki, które mają kształt litery L. Dzięki temu przytrzymują one książki w miejscu, ponieważ opierają się one o bok podpórki. W rezultacie nie wymagają żadnego montażu i są bardzo skuteczne, a przy tym nie zajmują dużo miejsca na półce.

Również można spotkać podpórki do książek w formie większych przedmiotów, na przykład wykonanych z materiałów jak drewno czy kamień. Są one ciężkie, dlatego przytrzymują one książki przed spadaniem za pomocą własnego ciężaru.

Także można spotkać się z podpórkami montowanymi na półkach, ale są one rzadko używane w domowych biblioteczkach, ponieważ mogą rysować powierzchnię półek.

Z jakich materiałów wykonuje się podpórki do książek?

Produkty jak podpórki do książek obecnie wykonuje się z różnych typów materiałów, co ma wpływ na ich wygląd, trwałość czy ciężar. Na jakie podpórki do książek warto się zdecydować?

Najczęściej stosowane są dzisiaj metalowe podpórki do książek. Są to modele w kształcie litery L, które mogą być też wsuwane pod książki. Takie podpórki są lekkie, ale wytrzymałe, a przy tym efektowne. Tym, co je wyróżnia, jest również ciekawy design, ponieważ mogą mieć one ozdobne wycięcia, na przykład w kształcie osób, zwierząt, roślin, liter. Można też kupić je na zamówienie.

Warto też wziąć pod uwagę rzeźbione w drewnie podpórki do książek, które świetnie będą nadawały się do ustawienia we wnętrzach tradycyjnych, rustykalnych.

Gdy poszukujemy oryginalnych podpórek, można wybrać również te przypominające rzeźby. Są one produkowane z materiałów jak gips czy żywica i są ozdobnie malowane. Natychmiast przyciągają one uwagę swoim niebanalnym wyglądem.

Można też spotkać się z podpórkami wykonanymi z kamienia, na przykład z bryły marmuru albo granitu. 

Udostępnij