pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Dom

Najczęściej wybierane dekoracje okienne

Najczęściej wybierane dekoracje okienne

Wystrój okna nie może być byle jaki – po pierwsze dlatego, że okno jest źródłem światła dziennego i dekoracje na nim umieszczone nie powinny go tłumić. Po drugie dlatego, że przez ten nasz otwór na świat mogą zaglądać inni i okienna dekoracja powinna zapewnić nam odrobinę prywatności. Po trzecie dlatego, że okno jest elementem zwracającym uwagę w pomieszczeniu i jego niebanalny wystrój może sprawić, że będzie to dopełnienie wystroju. Tyle ról, tyle funkcji, ale na szczęście mamy w czym wybierać.

Dekoracje okienne i nie tylko

Najczęściej w oknach naszych domów można zobaczyć firany Łódź proste i gładkie, bogato zdobione, swobodnie zwisające lub fikuśnie upięte. Czasem towarzyszą im zasłony wykonane z różnych materiałów, kolorów i wzorów, co pozwala dostosować je do dowolnego wnętrza. Lekkie zasłony nadają pomieszczeniu lekkości i delikatności, ciężkie zaś dodają powagi, elegancji. Bardzo modną dekoracją są rolety zaciemniające, przeciwsłoneczne i rzymskie. Dzięki możliwości podnoszenia i opuszczania, można regulować ilość światła w pomieszczeniu. Myli się ten, kto sądzi, że żaluzje w oknach to rzadkość – wręcz przeciwnie. Żaluzje powróciły do łask i ponownie montowane są w różnych wnętrzach np. w pomieszczeniach typu boho bardzo dobrze sprawdzają się żaluzje bambusowe, które nadają wnętrzu naturalnego i zarazem egzotycznego wyglądu. W niektórych oknach, przeważnie lokali usługowych można zobaczyć naklejki i folie dekoracyjne, które są rozwiązaniem tymczasowym, ale spełniają swoją rolę tzn. chronią prywatność i stanowią ozdobę lub są nośnikiem reklamy. W oknach osób kreatywnych wiszą niestandardowe ozdoby okienne np. ozdoby ze sznurków.

Dekoracja okna jest zwykle ostatnim elementem wystroju pomieszczenia. Zastanawiając się nad wyborem rozwiązania, warto uwzględnić styl wnętrza (minimalistyczny, elegancki i bogaty, prowansalski), funkcję pomieszczenia (jedne dekoracje sprawdzą się w salonie, inne w kuchni), pożądany poziom prywatności (firany o gęstszym splocie zasłonią widok naszych wnętrz), funkcjonalność (firany balkonowe ułatwią wychodzenie na zewnątrz) oraz własne preferencje estetyczne. Nie jest to łatwe zadanie, ale warte poświęcenia wysiłku i czasu, ponieważ efekt jaki uzyskamy może wpłynąć na odbiór całego pomieszczenia. Trendy w dekoracjach okiennych zmieniają się bardzo szybko i często – nie zawsze warto. podążać za modą i zmieniać dekoracje będące akurat na topie. Dobrze dobrany wystrój okna zapewni doskonały wygląd pomieszczenia, a o to przecież chodzi.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij