Drewniane okna to jedne z najpiękniejszych oraz najbardziej klasycznych elementów w każdym domu. Niestety, z biegiem czasu ten naturalny materiał ulega zużyciu i może tracić swój urok. W takiej sytuacji warto przeprowadzić prostą renowację, która nie tylko przywróci drewnianym oknom piękny wygląd, ale również zabezpieczy przed dalszymi uszkodzeniami. Wiosna to idealny moment – wystarczą podstawowe narzędzia, dobra emalia alkidowa i trochę wolnego czasu, by z powodzeniem przeprowadzić prace. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas renowacji drewnianych okien.
Regulacja i kontrola uszkodzeń
Zima to pora roku, która jest wymagająca dla wielu elementów naszych domów. Mróz i wilgoć mogą negatywnie wpływać m.in. na stan stolarki okiennej. Dlatego przed rozpoczęciem malowania warto sprawdzić jak wyglądają uszczelki oraz okucia, a także przeprowadzić regulację okien (w nowszych modelach powinna być możliwość przestawienia ich na „tryb letni” poprzez zmniejszenie docisku). Wszystkie okucia powinny działać sprawnie i być w pełni funkcjonalne. Jeśli zaobserwujemy jakieś usterki, trzeba je jak najszybciej usunąć.
Usunięcie starej farby
Przed przystąpieniem do malowania, należy oczyścić drewno ze starej farby, lakieru i wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Metod jest wiele, ale jednymi z najlepszych jest usuwanie powłoki na ciepło przy pomocy opalarki i szpachelki lub piaskowanie, czyli usuwanie warstwy powierzchniowej drewna za pomocą ziaren piasku. Podczas takiej pracy trzeba uważać, by nie uszkodzić szyb. Po usunięciu farby, drewno warto przetrzeć papierem ściernym.
Na tym etapie należy również sprawdzić, czy naturalny materiał nie uległ uszkodzeniom. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na otwory, rysy oraz wszelkiego rodzaju pęknięcia. Jeśli takie się pojawią, trzeba wypełnić je odpowiednimi materiałami naprawczymi, aby zagwarantować odpowiednią trwałość i stabilność konstrukcji okna. Po wyschnięciu szpachli naprawiany fragment należy jeszcze raz wyszlifować. Na koniec całą ramę wystarczy odpylić i wytrzeć wilgotną szmatką.
Malowanie drewnianych okien
Po mechanicznym przygotowaniu powierzchni, można przystąpić do malowania okien. Jeśli planujemy wykorzystać do renowacji emalię alkidową, naturalny materiał trzeba najpierw zagruntować. Można wykorzystać do tego pokost lniany. Sama dobrej jakości emalia alkidowa powinna charakteryzować się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Będzie więc idealnym wyborem do odświeżenia stolarki okiennej.
Warto sięgnąć po produkt o wysokiej sile krycia i trwałych kolorach – okna, zwłaszcza te od strony południowej, będą narażone na silne promieniowanie UV. Wykorzystana farba musi więc być odporna na blaknięcie. W celu uzyskania trwałego i estetycznego efektu, zaleca się aplikację co najmniej dwóch warstw emalii alkidowej, z zachowaniem odpowiedniego czasu schnięcia między warstwami.