pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Dom

Wykończenie elewacji – możesz zrobić to sam w łatwy sposób.

Wykończenie elewacji – możesz zrobić to sam w łatwy sposób.

Budowa czy remont domu to dość kosztowne przedsięwzięcie, dlatego zawsze, gdy jest taka możliwość warto część pracy wykonać samodzielnie – w ten sposób w dość znaczący sposób można zmniejszyć wydatki. Jak samodzielnie wykończyć elewacje? Wbrew pozorom nie jest to tak trudne zadanie, jakby się mogło wydawać. Wystarczy podstawowa wiedza i niezbędne narzędzia.

Tynki maszynowe – niezbędny element samodzielnego wykończenia elewacji

Obecnie tynki maszynowe stanowią standard w Europie (w tym także i w Polsce), jeśli chodzi o wykończenie nie tylko wnętrz, ale również elewacji nowopowstałych budynków. Dlaczego maszynowe tynkowanie cieszy się tak dużą popularnością? Jest to rozwiązanie bardzo wydajne, dzięki któremu znacząco można zwiększyć nie tylko tempo, ale i efektywność prowadzenia prac budowanych. Co ważne, z tynkowaniem maszynowym nie wiąże się pozostawanie dodatkowych resztek i odpadków, które po zakończeniu modernizacji elewacji należałoby uprzątnąć, co często również związane jest z dodatkowymi kosztami.

Tynk maszynowy to lekka zaprawa tynkarska, która poswatała na bazie spoiw hydraulicznych i wyselekcjonowanych kruszyw. To właśnie wyjątkowa mieszanka składników sprawia, że tynk staje się najlepszym materiałem do wykończenia elewacji. Co istotne, ze względu na swoje unikatowe właściwości może być on stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Tynk idealny jest do ścian z materiałów porowatych i nasiąkliwych. Bez większych przeszkód może być stosowany zarówno pod powłoki malarskie, jak i systemy dociepleń. Tynk maszynowy to materiał bardzo plastyczny i urabialny, co zapewnia dużą łatwość jego obróbki, a tym samym możliwość precyzyjnego wykończenia elewacji niezależnie od tego, z jakiego materiału zostały wykonane ściany (tynk dobrze współpracuje z większością z nich).

Dlaczego tynki maszynowe to dobre rozwiązanie?

Dlaczego stosowanie tynku maszynowego jest dobrym rozwiązanie? Przede wszystkim ze względu na to, że jego zastosowanie pozwala na ujednolicenie właściwości każdego podłoża, nawet tego, który jest bardzo mocno zróżnicowany pod wieloma względami.

Tynki maszynowe polecane są przede wszystkim do stosowania na murach z betonu komórkowego. Warto jednak zaznaczyć, że tak naprawdę materiał ten charakteryzuje się dość dobrą przyczepnością niemal do wszystkich podłoży budowanych, nawet tych, które są bardzo chłonne.

Aplikacja jest bardzo prosta, czas obróbki wydłużony, a wytrzymałość przyrasta bardzo szybko.

Samodzielne wykończenie elewacji – dlaczego warto to zrobić?

Wbrew pozorom samodzielne wykończenie elewacji nie jest tak trudne, jakby się mogło pierwotnie wydawać. Wystarczą jedynie odpowiednie urządzenia i materiały (koniecznie tynk maszynowy, tym bardziej że jest to materiał łatwy w aplikacji i obróbce), aby stosunkowo niskim kosztem samodzielnie wykończyć elewację budynku. 

Udostępnij