pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Dom

Na czym polega olejowanie drewna i jak skutecznie je przeprowadzić?

Na czym polega olejowanie drewna i jak skutecznie je przeprowadzić?

Drewno to bardzo odporny i wytrzymały materiał, jednak nawet najmocniejsze gatunki trzeba odpowiednio zabezpieczyć, i to jeszcze przed rozpoczęciem ich użytkowania. W tym celu warto zastosować skuteczną impregnację przy pomocy dobrze dobranego oleju. Na czym polega olejowanie i kiedy należy je wykonać?

Olejowanie drewna – co to jest?

Prawidłowe zabezpieczenie drewna jest niezwykle ważne, niezależnie od tego, gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje. Jeśli pominiesz etap impregnacji, to meble, podłogi i elementy dekoracyjne szybko zaczną niszczeć. Jednak niektóre impregnaty bardzo się błyszczą, przez co sprawiają, że drewno wygląda nienaturalnie. Aby idealnie wyeksponować kolor i strukturę drewna, nie zaburzając przy tym jego estetyki, warto wykonać olejowanie.

Zabieg polega na nasączeniu drewna naturalnymi, roślinnymi olejami. Do tego celu trzeba wykorzystać dobry preparat o sprawdzonym działaniu. Podczas olejowania substancja jest wcierana w powierzchnię drewna, dzięki czemu głęboko wnika w jego strukturę i wzmacnia ją od wewnątrz. Olejowanie możesz wykonać preparatem bezbarwnym lub kolorowym. Preparaty kolorowe subtelnie zmieniają barwę drewna i doskonale eksponują oryginale ułożenie słoi.

Kiedy warto wykonać olejowanie drewna?

Olejowanie drewna może znacząco wydłużyć jego żywotność i sprawić, że będzie pięknie prezentowało się przez lata. W osiągnięciu pożądanego efektu pomoże Ci dobry olej do drewna. Taki produkt doskonale zabezpieczy drewno znajdujące się na zewnątrz przed promieniowaniem UV, deszczem i dużymi wahaniami temperatur. Dzięki olejowaniu drewno będzie zdecydowanie lepiej wyglądało oraz stanie się bardziej odporne na ścieranie, zabrudzenia i powstawanie różnego rodzaju rys.

Olejowanie drewna warto wykonać wtedy, gdy chcesz odświeżyć dany element lub delikatnie zmienić jego barwę. Niektóre materiały wykończeniowe takie jak na przykład podłogi są bardziej narażone na zużycie. Wówczas olejowanie powinno być wykonywane częściej, aby zachować je w dobrym stanie. W przypadku elementów, które są wyjątkowo intensywnie eksploatowane, warto wykonywać olejowanie 1-2 razy w roku.

Jak olejować drewno?

Olejowanie drewna nie jest trudne i pozwala szybko uzyskać widoczne rezultaty. Zanim rozpoczniesz pracę, najpierw znajdź preparat o odpowiednich właściwościach. Świetnym wyborem będzie na przykład preparat Sadolin Olej Superdeck, który jest przeznaczony do konserwacji tarasów drewnianych i mebli ogrodowych oraz innych elementów znajdujących się na zewnątrz.

Zabieg olejowania wykonuje się na surowym drewnie. Preparat należy rozprowadzić za pomocą pędzla z włosia naturalnego lub wałka. Podczas olejowania dobrze zabezpiecz podłoże, załóż rękawice ochronne oraz uważaj, aby preparat nie dostał się w okolice oczu. Procedurę trzeba wykonywać bardzo dokładnie i powoli. Gdy już pokryjesz cały element olejem, weź bawełnianą szmatkę i zbierz jego nadmiar. Następnie powtórz cały cykl 2-3 razy aż drewno wchłonie odpowiednią ilość oleju. Przerwa między nałożeniem kolejnej warstwy powinna wynosić około 24 godzin.

Co daje olejowanie drewna?

Prawidłowo wykonane olejowanie drewna przy użyciu dobrego preparatu daje wiele wymiernych korzyści. Substancja powoduje, że na powierzchni materiału tworzy się hydrofobowa powłoka, która odpycha wodę i tym samym, skutecznie przedłuża trwałość drewna.

Dodatkowo olej pięknie podkreśla naturalny rysunek drewna, nie łuszczy się i nie pęka. W zależności od indywidualnych preferencji możesz zdecydować się na użycie oleju do drewna w takich kolorach jak: dąb, mahoń, szary, wenge, tek lub palisander. Jest to doskonały sposób na zabezpieczenie nowych elementów lub nadanie starym, drewnianym konstrukcjom drugiego życia.

Olejowanie drewna możesz przeprowadzić samodzielnie. Przed nałożeniem preparatu sprawdź, w jakim stanie jest dany element. Drewno powinno być czyste i pozbawione widocznych uszkodzeń. Ten prosty zabieg sprawi, że znacząco wydłużysz żywotność drewnianych konstrukcji i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Udostępnij