W każdym zakładzie pracy ochrona zdrowia pracowników traktowana jest niezwykle poważnie. To właśnie z tego powodu stosuje się szkolenia BHP i tworzy regulamin pracy. Bardzo często obowiązkiem pracowników jest noszenie specjalnej odzieży ochronnej, a nawet ochronnych okularów, często korekcyjnych. Są one krytycznie ważne ze względu na ochronę wzroku pracowników.
Gdzie powinno się stosować okulary ochronne korekcyjne?
Zanim przejdziemy do omawiania popularnych rodzajów okularów ochronnych korekcyjnych, których bardzo duży wybór znajduje się np. na stronie internetowej https://safetyline.pl/okulary-ochronne-korekcyjne/, powinniśmy najpierw zastanowić się nad tym, gdzie tak właściwie powinno się tego rodzaju ochronę stosować. Które firmy i zakłady pracy kładą duży nacisk na takie zabezpieczenie u swoich pracowników?
Okulary ochronne są powszechnie wykorzystywane tam, gdzie wzrok pracowników narażony jest na różnego typu zagrożenia. Okulary te powinny więc być standardowo wykorzystywane przez specjalistów zajmujących się obróbką laserową, a także tych, do których zadań należą prace związane ze skrawaniem lub szlifowaniem. Jeśli tylko pracownik będzie podczas tego rodzaju prac miał zawsze na sobie odpowiednio wyprofilowane okulary ochronne, które dodatkowo będą miały szkła korekcyjne dla osób z wadą wzroku, ryzyko jakiegokolwiek uszkodzenia oczu będzie minimalne.
Popularne rodzaje okularów ochronnych korekcyjnych
Okulary ochronne korekcyjne muszą spełniać dwie funkcje, czyli chronić oczy przed uszkodzeniem w wyniku wypadku, lecz jednocześnie zapewniać poprawne widzenie osobom z wadą wzroku. Żeby tak skutecznie mogły wykonywać swoje zadania, muszą być naprawdę precyzyjnie dobrane. Oznacza to, że na rynku dostępne są ich różne rodzaje. Czym się one charakteryzują?
Podobnie jak w przypadku zwykłych okularów korekcyjnych, również i w modelach ochronnych koniecznie trzeba zwracać uwagę na ich rozmiar i odpowiednie dopasowanie do twarzy. W końcu muszą one dobrze leżeć, aby nie zsuwały się z głowy lub przeciwnie, nie uciskały jej nadmiernie. Oczywiście okulary korekcyjne muszą być także odpowiednio dobrane pod posiadaną wadę wzroku. Rzecz jasna na rynku można dostać szereg odmian różniących się pomiędzy sobą stopniem ochrony i zabezpieczeniem przed konkretnymi czynnikami ryzyka. Inne okulary powinien nosić pracownik pracujący przy maszynie szlifierskiej, gdy grozić mu będą odpryski i opiłki metalu, a zupełnie inne przy pracy z laserami. Zupełnie różne zagrożenia wymagają stosowania odmiennych środków ochronnych.
Jak należy dobierać okulary korekcyjne ochronne?
Okulary korekcyjne ochronne występują w naprawdę wielu różnych wersjach i odmianach. Rodzić to może pewien problem związany z ich odpowiednim dobraniem. Na co zatem trzeba przede wszystkim zwracać uwagę, gdy będzie się tego rodzaju okulary kupowało dla siebie?
Jak można się łatwo domyślić, wszystkie okulary korekcyjne muszą być dobrane po uprzedniej konsultacji z okulistą. To właśnie on na podstawie odpowiednich badań określa stopień wady wzroku i wydaje receptę na konkretne szkła. Kolejną bardzo ważną sprawą jest określenie, jakie zadania będzie się wykonywało w zakładzie pracy i zgodnie z nimi dobrało pasujące do zagrożeń szkła ochronne. Pamiętać również trzeba, że krytycznie ważne są same oprawki, które w przypadku np. pracy związanej uszkodzeniami mechanicznymi, muszą dobrze przylegać do twarzy, aby pomiędzy oczami a okularami nie było wolnej przestrzeni, przez którą mogłyby się przedostać np. opiłki metalu.
Materiał zewnętrzny