pro-design.com.pl

Blog z poradami domowymi, o ogrodzie i zdrowiu.

Lifestyle

Kiedy warto użyć kleju do aluminium?

Kiedy warto użyć kleju do aluminium?

Połączenie ze sobą dwóch metalowych elementów nie jest prostym zadaniem. Można do tego celu wykorzystać spawarkę, ale nie zawsze okoliczności na to pozwalają. Alternatywą dla procesu spawania jest klejenie. Zwykły uniwersalny klej nie poradzi sobie jednak z aluminium. Do połączenia tego stopu metalu trzeba wykorzystać specjalny klej, który posiada odpowiedni skład chemiczny i nadaje się do tego typu prac.

Czy klej do aluminium jest skuteczny?

Proces klejenia aluminium jest trudniejszy, niż ma to miejsce w przypadku innych materiałów. Wynika to z faktu, że napięcie powierzchniowe aluminium jest wysokie. Producenci kleju do aluminium wykorzystują specjalne formuły, dzięki którym materiał jest w stanie wytrzymać duże przeciążenia. Najczęściej stosuje się kleje dwuskładnikowe. Dobry klej do aluminium można znaleźć na https://sklep.torys.eu/produkty/kleje/kleje-do-pcv-i-aluminium,2,10544.

Chcąc, aby klej do aluminium był skuteczny, trzeba odpowiednio przygotować klejoną powierzchnię. Do jej wyczyszczenia należy użyć papieru ściernego. Koniecznie trzeba usunąć wszelkie tłuste plamy – w przeciwnym razie klejenie będzie nieskuteczne. Za pomocą kleju do aluminium nie da się skleić wszystkiego. Jego skład jest dostosowany do klejenia właśnie tego rodzaju materiału i połączenie go z polipropylenem lub teflonem nie będzie skuteczne.

Jak wybrać klej do aluminium?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Jak wybrać ten najlepszy? Można posiłkować się opiniami fachowców lub bazować na informacjach od producentów. Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest kolor kleju, jeżeli spoina ma być w widocznym miejscu. Kleje do zastosowań przemysłowych przeważnie są mocniejsze, ponieważ muszą radzić sobie z większymi przeciążeniami. W przypadku klejów dwuskładnikowych trzeba postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu, żeby uzyskać skuteczny efekt.

Warto sprawdzić, czy klej poradzi sobie z dalszą obróbką przedmiotu, jeśli taka ma być wykonana. Dotyczyć to może na przykład malowania proszkowego. Może się okazać, że konieczne będzie późniejsze zastosowanie specjalnego utwardzacza, żeby uzyskać satysfakcjonującą powierzchnię. W zastosowaniach przemysłowych istotne znaczenie ma także wytrzymałość spoiny. Wszystkie takie informacje można znaleźć na opakowaniu lub stronie producenta kleju. Preparat powinien być stabilny termiczne i chemicznie, żeby poradzić sobie w różnych warunkach.

Jak używać kleju do aluminium?

Pierwszym krokiem podczas używania kleju do aluminium jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. W tym celu należy dokładnie ją wyczyścić, odtłuścić i osuszyć. Może okazać się konieczne także zeszlifowanie części materiału papierem ściernym, żeby klejone elementy jak najlepiej do siebie pasowały. Czas schnięcia kleju zależy od konkretnej mieszanki, dlatego trzeba zadbać o stabilność podczas całego procesu. Klej trzeba nakładać równomiernie. Możliwe jest łączenie z aluminium różnych innych materiałów, ale trzeba najpierw upewnić się co do tego, że klej się do tego nadaje.

Z kleju do aluminium korzysta wiele różnych branż. W przemyśle motoryzacyjnym wykorzystuje się go do doraźnych napraw elementów zawieszenia. Podczas prac montażowych i remontowych można wykorzystać klej do szybkiego połączenia elementów, które uległy niespodziewanej usterce w wyniku upadku lub uderzenia. Klej do aluminium tworzy spoinę, która jest wysoce odporna na działanie wysokich temperatur oraz większość czynników chemicznych, z którymi poradzi sobie stop metalu. Maksymalna temperatura to około 120 stopni Celsjusza.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij