Szczelne budownictwo minimalizuje wymianę powietrza wewnątrz budynków. Zapewnienie sobie świeżego powietrza i płynne usuwanie zużytego jest możliwe dzięki nawiewnikom okiennym. To niewielkie akcesoria montowane w ramach okiennych, które można zainstalować w fabryce lub samodzielnie w warunkach domowych. Oto ich rodzaje!
Czym jest nawiewnik okienny?
Dla zwiększenia przepływu świeżego powietrza do wnętrza domu stosuje się nawiewniki okienne. To podłużne elementy wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, przez które następuje kontrolowany przepływ powietrza. Zastosowanie takiego akcesorium sprawia, że bez ingerencji domowników zwiększa się przepływ powietrza, co wymusza usuwanie zużytego i dostarczanie porcji nowego.
Obecnie nawiewniki do okien stosuje się w budownictwie wyposażonym w wentylację grawitacyjną. To stara metoda usuwania zużytego powietrza, które zostaje wyprowadzone kominami. Dawniej, gdy okna i drzwi nie były tak szczelne, rozwiązanie to sprawdzało się bardzo dobrze. Dzisiaj natomiast nieszczelności są zminimalizowane, co sprzyja zwiększeniu zawilgocenia wewnątrz pomieszczeń i zmniejszeniu przepływu tlenu. Dlatego dla wielu użytkowników nawiewniki w oknach stają się podstawowym elementem dodatkowym stolarki okiennej.
Jakie są rodzaje nawiewników okiennych?
Na rynku można spotkać 3 podstawowe rodzaje nawiewników okiennych:
- ręczne;
- higrosterowane;
- ciśnieniowe.
Każdy z typów wyróżnia się odmiennymi cechami, co sprawia, że sprawdzają się w nieco innych warunkach. Oto ich krótka charakterystyka.
Nawiewniki okienne regulowane ręcznie
To podstawowy typ akcesoriów do dostarczania powietrza z zewnątrz. Nawiewniki okienne regulowane ręcznie cechuje prostota konstrukcji, niska cena i manualna możliwość dozowania powietrza. Są to najprostsze nawiewniki, które nie posiadają automatycznych mechanizmów regulacyjnych ani czujników, które kontrolują poziom wilgotności lub inne parametry powietrza.
Najważniejsze cechy takich nawiewników to:
- Niska cena. Nawiewniki regulowane ręcznie są zazwyczaj tańsze niż bardziej zaawansowane nawiewniki z automatyczną regulacją.
- Prosta konstrukcja. Manualne nawiewniki w oknach plastikowych zazwyczaj mają prostą konstrukcję bez skomplikowanych mechanizmów, co może sprawić, że są trwalsze i mniej podatne na awarie.
- Ograniczona kontrola jakości powietrza. Akcesoria te nie mają zdolności do monitorowania jakości powietrza ani reagowania na zmiany poziomu wilgotności. Dlatego użytkownik musi samodzielnie dbać o utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza.
Nawiewniki okienne higrosterowane
Kolejnym typem urządzenia do wymiany powietrza są nawiewniki okienne higrosterowane. Reagują na poziom wilgotności w pomieszczeniu, aby dostosowywać przepływ powietrza. Działają na zasadzie czujników wilgotności, które kontrolują wilgotność powietrza wewnątrz pomieszczenia i automatycznie regulują otwarcie lub zamknięcie nawiewnika w zależności od ustawionych parametrów. Nawiewnik okienny higrosterowany zapewnia utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności i właściwej wentylacji w pomieszczeniu.
Oprócz tego nawiewniki higrosterowane zapewniają energooszczędność. Automatyczna regulacja pozwala na optymalne wykorzystanie energii, ponieważ otwierają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, co może pomóc w oszczędności energii ogrzewania lub chłodzenia pomieszczenia.
Nawiewniki okienne automatyczne (ciśnieniowe)
To akcesoria okienne, które zostały zaprojektowane do regulacji przepływu powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczenia w sposób kontrolowany, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Nawiewniki okienne automatyczne są szczególnie przydatne w sytuacjach, gdzie wymagane jest utrzymanie określonego poziomu wentylacji lub dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczenia, niezależnie od siły wiatru na zewnątrz.
Wyróżnia je:
- Regulowana przepustnica. Tego typu nawiewniki do okien plastikowych są wyposażone w regulowane przepustnice lub klapy, które można dostosować, aby kontrolować ilość powietrza, które dostaje się do pomieszczenia.
- Wysoka skuteczność energetyczna. Nawiewniki ciśnieniowe są zaprojektowane w taki sposób, aby były energooszczędne, co pozwala obniżyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczenia.